۸ ترفند کاربردی فتوشاپ که احتمالا نمی دانید

آیا می‌دانستید که سال ۲۰۱۷ حدود بیست و هفت سال از زمانی که معجزه فتوشاپ به زندگی ما وارد شد را نشان می‌دهد؟ حتی اگر تا به حال از نرم‌افزار فتوشاپ استفاده نکرده‌اید، نمی‌توانید تأثیرات مهم آن بر زندگی‌مان را انکار کنید (کار تا جایی پیش رفته که فتوشاپ کردن به یک فعل تبدیل‌شده است که در مکالمات روزمره از آن استفاده می‌کنیم. در این پست قصد داریم هشت تا از ترفندهای (دستور، رمز و راز) جدید نرم‌افزار فتوشاپ را که بسیار کاربردی هستند برای شما که به‌تازگی کار با فتوشاپ را شروع کرده‌اید و همچنین برای افراد سطح متوسط، به‌صورت تصویری توضیح دهیم.

تغییر ابعاد، چرخاندن، وارونه کردن و خم کردن تصویر

نرم‌افزار فتوشاپ را بازکنید. بعد روی منوی Edit کلیک کنید > Transform > و ازاینجا هر تغییری که دوست دارید روی عکس انجام دهید انتخاب کنید. اما می‌توانید از یک راه خیلی راحت‌تر هم استفاده کنید. دکمه‌های کنترل و تی (Ctrl+T) را همزمان فشار دهید. یک باکس دور عکس پدیدار می‌شود. اندازه عکس را تغییر دهید. حالا Shift+Alt را نگه‌دارید و تغییر دهید. حالا Shift را نگه‌دارید و تغییر دهید. برای چرخاندن عکس نشانگر موس را به گوشه عکس ببرید و وقتی شکل آن عوض شد، عکس را بچرخانید. اگر می‌خواهید تصویر را میرور کنید یا وارونه، بعد از زدن کنترل+تی، روی تصویر کلیک راست کنید و flip را انتخاب کنید. وقتی کارتان تمام شد، دکمه Enter را بزنید. اگر می‌خواهید در تصویرتان امواج ایجاد کنید یا تصویر را خم‌کنید، بعد از زدن کنترل تی، دکمه کنترل را پایین نگه‌داشته و همزمان کلیک موس را هم پایین نگه‌دارید و موس را حرکت دهید. به همین راحتی!

برش عکس ها با (آهن‌ربا) به کمک ابزار دوست داشتنی Magnetic Lasso Tool

یک ابزار فوق‌العاده کاربردی فتوشاپ برای انتخاب مرز بیرونی در یک عکس (مثلاً وقتی می‌خواهید تصویر یک آدم در بیابان را برش بدهید و به یک تصویر جنگل ببرید). این ابزار ساده برای انتخاب اشیا در عکس، به شما کمک می‌کند که یخشی از عکس را (مثلاً صورت یک نفر) با دقت انتخاب کرده و آن را از بقیه عکس جدا کنید و هر کاری که دوست دارید با آن انجام دهید (مثلاً صورت را با صورت یک نفر دیگر جابجا کنید).

این ابزار مهم فتوشاپ که خیلی وقت‌ها برای جدا کردن تصویر پس‌زمینه یا بک‌گراند هم استفاده می‌شود از منوی سمت چپ فتوشاپ قابل‌دسترسی است (مطابق شکل). کافی است که نشانگر موس را بر روی گزینه سوم از بالابرده و نگه‌دارید. در منوی ریزی که پدیدار می‌شود، آخرین گزینه همان آهنربا است. وقتی آهنربا را انتخاب کردید به سراغ تصویر بروید، دکمه سمت چپ موس را نگه‌داشته و روی لبه هر چیزی که می‌خواهید برش دهید قرار داده و موس را حرکت دهید (مثل قیچی کردن). بعد که انتخاب تمام شد، کلیک راست کنید و هر کاری که دوست دارید با آن قطعه انجام دهید (مثلاً با زدن ctrl+X آن را کات کنید و بعد یک لایه جدید ایجاد کنید و با زدن ctrl+V آن را منتقل کنید)

 به کمک Magic Wand بخشی از تصویر را حرفه ای انتخاب کنید

مجیک وند یک ابزار انتخاب دیگر است و تفاوتی با ابزار Lasso دارد. اگر بخشی از تصویر رنگ یکدست دارد و انتخاب آن آسان باشد، با زدن دکمه W روی کیبورد می‌توانید روی آن بخش کلیک کنید و به‌راحتی فقط با یک کلیک آن عنصر در تصویر را انتخاب کنید. (مثلاً انتخاب کردن آسمان آبی در یک عکس و بریدنش). فقط حواستان باشد که وقتی دکمه w را می‌زنید، دربار بالایی (Top bar) آیکونی که دو مربع را نشان می‌دهد در حالت انتخاب باشد (Add to selection) تا با هر کلیک، بخش‌هایی جدید از تصویر که نیاز دارید، به انتخابتان اضافه شود.

افزودن عناصر جدید به فتوشاپ به کمک Custom shape

آیا می‌دانستید که علاوه بر قابلیت ویرایش عکس، شما می‌توانید به‌راحتی شکل‌ها و عناصر طراحی موجود در فتوشاپ را به تصاویر خود اضافه کنید؟ این ابزار شامل شکل‌های اولیه‌ای است که همه در طراحی به آن نیاز دارند، مثل مربع، خط، دایره، بیضی، فلش و … برای دسترسی به گزینه custom shape tool، دکمه موس را نگه‌داشته و آن را بر روی علامت مربع در منوی سمت چپ ببرید تا منوی ریزتر نمایان شود.

به کمک Adjustment layers حرفه ای تر رنگ آمیزی کنید 

وقتی فتوشاپ را نصب می‌کنید، یک سری ابزار در سمت راست وجود دارند به نام adjustment (یا از سربرگ image و بعد قسمت adjustments) که می‌توانند تصاویر در فتوشاپ را واقعاً زیباتر کنند. این ابزار به شما اجازه می‌دهد که رنگ، تونالیته، کانتراست یا روشنایی تصویر و … را به‌راحتی تنظیم کنید. خوبی این ابزار در این است که تصویر اصلی را آسیب نمی‌زند و همه تغییرات در یک لایه جدید انجام می‌شود. (تصویر را ببینید) حتماً برای یادگیری این ابزار، خودتان دست‌به‌کار شوید و تصاویر را با این ابزار ویرایش کنید تا دستتان بیاید که هر ابزارش چگونه کار می‌کند.

افکت دادن سریع به تصاویر با Layer Styles

این ابزار را باید خودتان امتحان کنید. خیلی راحت است، روی هر لایه عکس که دارید (بخش Layers سمت راست) دوبل کلیک کنید و بعد هر جلوه‌ای که دوست دارید انتخاب کنید. این بخش شامل افکت‌های درخشیدن تصویر، سایه‌اندازی، خط انداختن دور مرز عکس و … می‌باشد. ولی سعی کنید از این افکت‌ها خیلی استفاده نکنید چون تصویرتان را اصطلاحاً چیپ و تصنعی می‌کند!

رفع نقص ها با Spot healing brush

یکی از ابزارهای کلیدی فتوشاپ و ابزاری برای رفع نقص‌ها. یکی از آن ابزارهایی که خیلی از ما دوست داریم در دوران نوجوانی‌مان واقعاً وجود داشت و لک‌ها و جوش‌های صورت یا نقص‌های دیگر را برایمان رفع کند. فقط کافی است که ابزار را روی قسمتی از تصویر که می‌خواهید ویرایش کنید قرار داده و کلیک کنید. فتوشاپ به‌طور خودکار از بخش‌های اطراف آن ناحیه، نمونه‌برداری می‌کند و ناحیه مدنظر شمارا اصلاح می‌کند. از منوی سمت چپ فتوشاپ، گزینه هفتم از بالا.

درخشش و شادابی در یک بخش تصویر با ابزار Dodge tool

این ابزار پیکسل‌های یک بخش از تصویر را روشن و درخشان می‌کند. مثلاً می‌توانید با استفاده از این گزینه، چشم‌ها را در یک عکس، شاداب‌تر و زنده‌تر نشان دهید نه خسته و خواب‌آلود! فقط سعی کنید از آن زیاد استفاده نکنید چون عکس مثل آدم فضایی‌ها می‌شود. برای فعال‌سازی و استفاده از این ابزار، در منوی سمت چپ، روی شکل شبیه به ذره‌بین کلیک کنید. سعی کنید گزینه‌های Range یا Exposure (میزان روشنایی) را کم‌وزیاد کنید تا به نتیجه مطلوبتان برسید.

مات کردن بخشی از تصویر در فتوشاپ با Blur tool

مثلاً بلور کردن یا تار کردن یا مات کردن تصویر برای مقاصد مختلفی استفاده می‌شود و بسیار کاربردی است. مثلاً رفع نقص‌های یک بخش از تصویر یا سانسور کردن بخشی از تصویر و…فقط باید یادتان باشد که بیش‌ازحد از آن استفاده نکنید مثل بقیه ترفندها. برای فعال کردن و استفاده از این ابزار، از منوی سمت چپ‌روی آیکونی که مثل قطره آب است کلیک کنید.

ترفند های بیشتر در فتوشاپ

نمایش یک لایه به‌تنهایی
اگر می‌خواهید یک لایه را به‌تنهایی مشاهده کنید و بقیه لایه‌ها فعلاً مشاهده نشوند، می‌توانید کلید Alt را نگه‌داشته و بر روی آیکون چشم کنار لایه مدنظر کلیک کنید تا تنها آن قابل‌مشاهده باشد.

جابه جایی یک قسمت بین چند تب مختلف
اگر قصد دارید که یک تیکه از عکسی را به تصویر دیگری و به تب دیگری از فتوشاپ انتقال دهید، کافی است تا به‌وسیله ابزار انتخاب، آن را انتخاب کرده و سپس آن را به دیگر پروژه یا تب موجود درگ دراپ کنید.

پیست کردن یک لایه روی خودش
اگر شما یک لایه و یا هر شی‌ء را کپی و پیست کنید، آن به‌صورت پیش‌فرض در وسط صفحه قرار می‌گیرد. اما اگر بخواهید لایه کپی شده دقیقاً بر روی خودش پیست شود، می‌توانید از کلید میانبر Shift + Ctrl + V (در مک Shift + Cmd + V) استفاده کنید.

افزایش بیش از ۱۰ برابری ذخیره فایل‌ها
با فشردن کلید میانبر Ctrl + K به بخش Preferences بروید. از سمت چپ پنجره بازشده وارد زبانه File Handling شده و سپس تیک گزینه Disable Compression of PSD and PSB Files را بزنید. فایل‌های شما پس از گذشت چند ثانیه به‌صورت فشرده‌شده درخواهند آمد و بدین‌وسیله می‌توانید خیلی سریع‌تر آن‌ها را ذخیره کنید.

حالت ارائه طرح به مشتری در فتوشاپ
زمان آن فرارسیده که طرح نهایی خود را به مشتری نشان دهید اما دوست ندارید مشتری بداند که شما با فتوشاپ کارکرده‌اید. دلیل این امر این است که مشتری بلافاصله می‌گوید: (با فتوشاپ کار می‌کنید؟ همسایه من هم این برنامه را دارد) و معنای این حرف این است که پس همسایه من هم می‌تواند این طرح را بدون صرف هزینه برایم انجام دهد. برای اینکه بتوانید از حالت ارائه تصویر در فتوشاپ بهره بگیرید می‌توانید کلید F را در صفحه‌کلید دو بار فشار داده و یک بار کلید Tab را بزنید. مشاهده می‌کنید که دور طرح را زمینه‌ای سیاه پوشانده و منوها حذف‌شده‌اند.

حرکت بین اسناد در فتوشاپ
اگر با بیش از یک سند کار می‌کنید می‌توانید با فشردن کلیدهای Ctrl+Tab بین اسناد رفت‌وآمد کنید.

مشاهده لایه فعال و مخفی کردن بقیه لایه‌ها
اگر سند چند لایه‌ای دارید می‌توانید تنها لایه‌ای را که روی آن کار می‌کنید مشاهده کنید. این کار را می‌توانید با فشار کلید Alt و کلیک روی آیکون چشم در پالت Layers لایه موردنظر انجام دهید. برای مشاهده مجدد تمامی لایه‌ها این کار را دوباره تکرار کنید.

ایجاد selection های دایره شکل
زمانی که یک دایره رسم می‌کنید فتوشاپ دایره را به‌طور پیش‌فرض از نقطه‌ای که کلیک می‌کنید رسم می‌کند. شما می‌توانید با نگاه‌داشتن کلید Alt در زمان رسم دایره، دایره را از مرکز رسم نمایید. اگر می‌خواهید دایره شما کاملاً گرد باشد می‌توانید از کلید Shift استفاده کنید.

حذف راهنماهای خط‌کشی
اگر در طرحتان ده‌ها راهنما برای خط‌کشی دارید و اکنون قصد حذف کردن آنها رادارید لازم نیست آنها را یکی‌یکی به بیرون از محیط سند درگ کنید، بلکه می‌توانید از منوی View گزینه Clear Guides را انتخاب کنید.

تغییر تنظیمات Quick Mask
اگر می‌خواهید رنگ قرمز در محیط Quick Mask محل انتخاب شما باشد یا اگر می‌خواهید از رنگ دیگری برای محیط Quick Mask استفاده کنید کافی است بر روی آیکونی که توسط آن وارد این محیط می‌شوید دابل کلیک کنید.

امیدواریم که از این آموزش استفاده کافی را برده باشید. برای دیدن سایر آموزش های فتوشاپ می توانید کلیک کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.