آموزش مقدماتی نرم افزار آماری ایویوز ۸

آموزش مقدماتی نرم افزار آماری ایویوز 8ایویوز (مخفف Econometric Views) بسته‌ی نرم‌افزاری طراحی‌شده برای تخمیـن و شبیه‌سازی الگـوهای اقتصادسنجی است که توسـط شرکت ( Quantitive Micro Software) QMS طراحی‌شده است. این نرم‌افزار ۲ حالتِ هم برای برنامه‌نویسی و هم برای اجرای رویه‌های از پیـش نوشته شده به صورت محاوره‌ای، به‌گونه‌ای طراحی‌شده است؛ که امروزه یکی از مهم‌ترین برنامه‌های نرم‌افزاری مورداستفاده توسط اقتصاددانان در سطح دنیاست. ایویوز را می‌توان در حوزه‌های تجزیه‌وتحلیل روابط آمـاری و اقتصادسنجی، پیش‌بینی فروش، شبیه‌سازی، پیش‌بینی کلان اقتصـادی، تجزیه‌وتحلیل هزینه‌ها و الگوسازی و ارزیابی سیاست‌گذاری بکار برد. در حالت محاوره‌ای برقراری ارتبـاط کاربر با ایویوز از طریـق رابط‌های گرافیکـی (GUI) خوش ساختـی ممکن شده است که به‌سادگی امکان تبادل اطلاعات بین فرد و کامپیوتر را فراهم ساخته است. این رابط‌ها با شی‌ء های گرافیکی مانند پنجره‌ها، آیکون‌ها، کلیدها و منوها ترکیب‌شده است که انتخاب یا فعال کردن اینشی ها از طریق فعال‌سازی از طریق موس صورت می‌پذیرد. با بکار گیری آن‌ها می‌توان دامنه وسیعی از تکنیک‌های اقتصادسنجی، آماری و گرافیـکی پیچیده را بدون اینکه نیازی به برنامه‌نویسی باشد، انجام داد.

در این آموزش ایویوز ارائه‌شده در نوشت یار به صورت مرحله به مرحله وارد کردن داده‌ها در ایویوز را فرا خواهید گرفت.

ویژگی های نرم افزار ایویوز

از ویژگی‌های مهـم این نرم‌افزار این است که پیرامـون مفهـوم آبجکت (object) طراحی‌شده اسـت. سری‌ها، معـادلات و سیستم‌ها، صرفاً بخشی از آبجکت های متـداول در ایویوز هستنـد. هـر آبجـکت در ایویوز دارای پنجـره ایست و هـر پنجـره دارای رویه‌هایی (procedures) است. ایویوز به گونه‌ای طراحی‌شده است که می‌تواند بدون هیچ واسطه‌ای لیست گسترده‌ای از فرمت‌ها را بنویسـد یا بخواند. این لیـست می‌تواند فـرمت داده‌های Excel، ASCII، Text و.. را شامل گردد. برعکس بسیاری از نرم افزارهای اقتصادسنجی، دلیـلی وجود ندارد که کاربـر برای استفاده از ایویوز زبان برنامه‌نویسی خاصـی را بداند. ایویوز دارای رویه‌های از پیـش نوشـته شده‌ای است که به‌راحتی و از طریق رابط‌های گرافیـکی (GUI) می‌توان بسیـاری از رویه‌های اقتصادسنجی کاربردی را مورد استفاده قرار داد.

شروع آموزش مقدماتی ایویوز ۸

حتماً می‌دانید که برای تخمین یک معادله یا محاسبه ضرایب اولین چیزی که نیاز داریم، اطلاعات است. بنابراین نرم‌افزار هم باید داده‌های موردنیاز ما را برای تخمین معادلاتی که در نظر داریم، داشته باشد. توصیه من به شما این است که ابتدا مراحل واردکردن داده‌ها را از روی دستور آموزش یک بار بخوانید، بعد نرم‌افزار خودتان را روی سیستم فعال کرده و خودتان شروع به واردکردن داده‌هایی که در نرم‌افزار Excel واردشده است، کنید.

پیرینت کردن از داده ها را فراموش نکنید

برای واردکردن داده‌ها ابتدا از روی داده‌ها برای راحتی پرینت بگیرید تا در واردکردن آن‌ها دچار مشکل نشوید.

ابتدا صفحه اصلی نرم‌افزار را بگشایید. حالا از منوی File گزینه New و از میان گزینه‌های آن workfile را بازکنید. با این کار پنجره‌ای را مشاهده خواهید کرد که از شما دوره زمانی داده‌ها را می‌خواهد: سالانه، ۶ ماهه، ۴ ماهه، ماهانه، هفتگی، روزانه یا داده‌های بدون دوره زمانی یا مقطعی. برای اینکه بدانید که هر گزینه را چگونه استفاده می‌کنیم، به‌طور خلاصه برایتان توضیح داده می‌شود؛ اما خودتان هم می‌توانید با استفاده از Help نرم‌افزار یا با مطالعه این مجموعه، به‌طور دقیق هر مورد را مطالعه نمایید. به‌هرحال چون داده‌های ما سالانه است، اصولاً ما گزینه Annual را انتخاب می‌کنیم و درنتیجه در دو مربع زیر تاریخ سال شروع و پایان داده‌ها را وارد می‌کنیم.

اما اگر داده‌ها نیم سالانه یا ۶ ماهه باشد (دقیقاً مثل خود شما!) با انتخاب گزینه Semi Annual دیگر نمی‌توانید فقط در مربع‌های پایین سال ابتدا و انتها را وارد کنید و خلاص!! باید مشخص کنید که در هرکدام از سال‌های ابتدا و انتها منظور شما دقیقاً کدام نیمه‌اش است؟!

مثلاً شما داده‌های تان را از نیمه دوم سال ۷۶ تا نیمه اول سال ۸۵ دارید، پس در جدول‌ها وارد می‌کنید: ۱۳۸۵: ۱ ۱۳۷۶: ۲

همین‌طور اگر داده‌های شما فصلی بود، باید دقیقاً بگویید کدام فصل منظورتان است، مثلاً اگر داده‌های شما از تابستان ۷۶ تا بهار ۸۵ باشد.

۱۳۸۵: ۱ ۱۳۷۶: ۲ و…

شما همان Annual را انتخاب کنید.

اکنون پس از زدن دکمه OK پنجره تعیین دامنه بسته می‌شود و پنجره کاری بدون نام Workfile: Untitled بازخواهد شد که عمده کار شما در این پنجره خواهد بود. زیرا همان‌طور که بعدها خواهید دید، به‌محض واردکردن هر داده، اسم آن در همین پنجره به‌صورت آیکونی نشان داده می‌شود.

در صفحه روبرویتان نمادی با حرف نشانه C به معنای بردار ضرایب و یک سری جملات پسماند RESID می‌بینید. (همان Ui در اقتصادسنجی). به تفاوت علامت‌های بردار و سری که در کنار C و RESID می‌بینید دقت کنید. از این به بعد از روی این نشانه‌ها باید بفهمید کدام حرف نشان‌دهنده بردار، و کدام نشان‌دهنده سری است.

وارد کردن داده ها در ایویوز

بالای صفحه اصلی یک نوار فرمان می‌بینید؟ در این خط فرمان سفیدرنگ بنویسید: data و Enter را بزنید. در جدولی که ظاهر می‌شود (به نام Group)، شما چند ستون می‌بینید که سطور آن بر اساس اینکه دوره زمانی شما سالانه انتخاب‌شده است، سال‌به‌سال و از سال ابتدا تا انتها شماره‌گذاری شده است. حالا باید یک طوری در این ستون‌ها هریک از داده‌های تان را وارد کنید:

روی قسمت خاکستری اولین ستون یک کلیک کنید. خواهد دید که همه ستون خاکستر می‌شود؛ حالا در نوار فرمان همین پنجره (نه پنجره اصلی ( اسم متغیرتان را تایپ کنید: مثلاً y و بعد Enter را بزنید. می‌بینید که ستون شما به نام متغیرتان درآمده است.

حالا روی خانه اولین سال کلیک کنید و مقدار آن سال را وارد کرده، سپس برای رفتن به سال بعد می‌توانید از کلیدهای مکان نمای (فلش) رو به پایین صفحه‌کلیدتان استفاده کنید و مقادیر بقیه سال‌ها را هم وارد کنید.

روی قسمت خاکستری اولین ستون یک کلیک کنید. خواهد دید که همه ستون خاکستر می‌شود؛ حالا در نوار فرمان همین پنجره (نه پنجره اصلی ( اسم متغیرتان را تایپ کنید: مثلاً y و بعد Enter را بزنید. می‌بینید که ستون شما به نام متغیرتان درآمده است.

حالا روی خانه اولین سال کلیک کنید و مقدار آن سال را وارد کرده، سپس برای رفتن به سال بعد می‌توانید از کلیدهای مکان نمای (فلش) رو به پایین صفحه کلیدتان استفاده کنید و مقادیر بقیه سال‌ها را هم وارد کنید.

بقیه متغیرها را هم در باقی ستون‌ها به همین نحو وارد کنید و سپس اقدام به بستن پنجره Group کنید؛ اگر علاقه‌مند به نگه‌داشتن داده‌ها به این نحو در کنار هم هستید، برای این Group یک نام انتخاب کنید و سپس به صفحه سفید اصلی نگاه کنید که گروهتان با چه علامتی ذخیره می‌شود.

حالا بعد از هر بلایی که به سرگروه آوردید، به صفحه سفید Workfile نگاه کنید، هر کدام از متغیرهایتان با چه نمادی جداگانه ثبت شده‌اند؟ …. بله امیدوارم درست گفته باشید: نماد سری.

ازاین‌پس هر بار روی هرکدام از سری‌ها دو بار کلیک کنید، یا با کلیک راست دستور Open را بدهید، آن سری باز می‌شود…

اگر گروهتان را ذخیره نکردید اشکال ندارد. هرچند سری که دوست داشتید، با نگه‌داشتن کلید ctrl در صفحه‌کلید انتخاب کرده، روی یکی از محل‌های انتخاب کلیک راست کنید و با انتخاب گزینه open as group آن را به‌صورت گروه باز کنید.

البته نیاز نبود این‌همه زحمت بکشید! می‌توانستید از همان اول داده‌ها را از روی Excel در Eviews کپی کنید. ولی این کار را نکنید و حداقل یک بار خودتان وارد کنید تا در جلسه بعد تخمین معادله را به روش OLS یاد بگیرید.

در نوشت یار یک دوره آموزشی ایویوز ویژه تحلیل پایان نامه تهیه کرده ایم.

برای ورود به صفحه دوره آموزش ایویوز اینجا کلیک کنید.

نوشت‌یار پیشنهاداتی برای شما داره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.