۷ نکته که می‌بایست قبل از چاپ مقاله به آنها توجه کنید

چاپ مقاله را هم‌اکنون می‌توان یک کار تخصصی کامل و پیچیده تلقی نمود. بدین معنی که اگر فردی دارای تجربه و تخصص لازم در امر چاپ مقاله را نداشته باشد نمی‌تواند این کار را انجام دهد. اگر نگاهی اجمالی به مطالبی که در باب چاپ مقاله در سایت ما آمده است بی اندازید متوجه می‌شوید که هر مرحله از ساب میت تا چاپ مقاله نیازمند مهارت‌هایی بسیار اساسی و مهم است. در صورت نداشتن تجربه و یا اطلاعات مختص هر مرحله اشتباه در فرآیند پذیرش و چاپ مقاله اجتناب‌ناپذیر خواهد بود و همین امر باعث خواهد شد که نتوانید به هدفتان یعنی پذیرش و چاپ مقاله دست‌یابید. البته این وظیفه دانشگاه‌هاست تا با آموزش صحیح دانشجویان خود را برای مقاله نویسی آماده کنند اما خب این‌طور پیداست که دانشجویان باید موارد کلیدی را به صورت خودآموز یاد بگیرند. در این مقاله از نوشت یار قصد داریم تا شما را با نکات کلیدی که می‌بایست قبل از چاپ به آنها توجه کنید آشنا کنیم.

اشتباهات رایج در زمان چاپ مقاله

در فرآیند چاپ مقاله اشتباهات اساسی زیادی می‌تواند رخ دهد که در این مطلب تنها به برخی از مهم‌ترین آنها می‌پردازیم. ذکر این اشتباهات به‌صورت سلسله مراتبی و فرآیندی است (بیشتر بخوانید: چاپ مقاله و مدت‌زمان تقریبی برای آن).

۱- اشتباه در فرمت بندی مقاله

هر مجله‌ای فرمت بندی خاص خود را دارد که در این فرمت به نحوه درج تصاویر و اشکال و نمودارها، نحوه رفرنس نویسی و مواردی مانند فرمت و سایز محتوای مقاله و موارد بسیار دیگر اشاره‌شده است. شما نمی‌توانید یک مقاله را بدون توجه به دستورالعمل فرمت بندی آن مجله، ساب میت کنید. در صورت ساب میت بدون توجه به دستورالعمل فرمت بندی مجله، مقاله شما به‌احتمال بسیار زیادی ریجکت خواهد شد.

۲- عدم نگارش کاورلتر

بسیاری از مجلات علاوه بر مقاله ارسالی، از نویسندگان مقاله درخواست دارند تا به همراه مقاله، کاورلتر نیز ارسال نمایند. دقت نمایید که اگر سردبیر مجله از شما درخواست کاورلتر ننموده باشد، نگارش و ارسال آن الزامی نخواهد بود. اما بهتر است برای اینکه کار خود را حرفه‌ای انجام داده باشید حتی اگر مجله کاورلتر را نخواهد ان را آماده نمود و به همراه مقاله خود ارسال کنید.

۳- عدم تعیین نویسنده مسئول و ایمیل نویسنده

بسیاری از پژوهشگران متأسفانه در مقاله خود نویسنده مسئول را انتخاب نمی‌کنند و آدرس ایمیلی نیز بر روی مقاله درج نمی‌کنند که در این شرایط مقاله به‌احتمال بالا ریجکت خواهد شد.

– مفهوم خود ارجاعی یا استناد به خود (Self-Citation)

۴- عدم تطابق موضوعیت مقاله با اسکوپ مجله

امروزه اسکوپ مجلات بسیار جزئی و تخصصی هستند. اسکوپ مجله را دقیق بخوانید. در صورتی که نتوانستید اشتراکی بین اسکوپ مجله و موضوعیت مقاله خود پیدا کنید از ارسال مقاله خود به مجله صرف‌نظر نمایید.

۵- عدم پیگیری چاپ و پذیرش مقاله

از لحظه‌ای که مقاله خود را به مجله ارسال نمودید می‌بایست خود را آماده سازید تا مقاله خود را پیگیری نمایید. محتوای ایمیل‌های پیگیری مهم هستند. حتماً نهایتاً ۳ روز بعد از ارسال مقاله خود به مجله به‌صورت متناوب هر هفته ایمیل پیگیری ارسال نمایید. به‌محض دریافت اولین پاسخ از سردبیر، به برنامه زمانی آنها احترام بگذارید و سعی کنید به ترتیبی که سردبیر در آن ایمیل به شما گفته است عمل کنید.

۶- نادیده گرفتن اشکالات جزئی که داوران از مقاله گرفته‌اند

برخی از پژوهشگران با اصلاح ایرادات کلی، برخی از ایرادات جزئی مقاله مانند اشکالات تایپی یا موارد مشابه را که داور مجله مشخص نموده است نادیده می‌گیرند. دقت کنید که داوران مجله تمامی اصلاحات را از شما می‌خواهند؛ شما بایست یک به یک اصلاحات خواسته‌شده را چه کم‌اهمیت و چه جزئی انجام دهید.

۷- عدم ارسال فهرست اشکالات و پاسخ آنها

در هر بار اصلاحات شما بهتر است فایلی را جداگانه از مقاله به سردبیر ارسال نمایید. در این فایل یک به یک مشکلات و ایراداتی که داوران نسبت به مقاله شما گرفته بوده‌اند را مشخص کنید و در مرحله بعدی دقیق مشخص کنید که چگونه آن اصلاح را انجام داده‌اید. مثلاً داور مجله گفته است بیان مسئله را کوتاه کنید. شما باید این درخواست را بنویسید و در زیر آن اشاره‌کنید که مثلاً در پاراگراف ۲، ۴ و ۵ بخشی از سطور حذف‌شده است. یعنی مکان دقیق انجام اصلاحات را به داوران نشان دهید.

اگر نکات بیشتری به ذهن شما می‌رسد می‌توانید از بخش نظرات بیان کنید تا سایر دانشجویان نیز از آن بهره ببرند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.