انواع دسته بندی مقالات علمی

انواع دسته بندی مقالات علمیمقالات علمی معمولاً در دسته بندی‌های مختلفی قرار دارند و با امروز در نوشت یار قصد داریم تا تمامی دسته بندی‌های موجود رو با جزئیات کامل برای شما شرح دهیم.

مقالات علمی متخصصانِ بازنگری شده: مقالاتی هستند که توسط متخصصان و کارشناسان مرتبط با موضوع مقاله موردبازنگری و بررسی دقیق قرار گرفته‌اند و دارای ویژگی‌های زیر هستند:

 • این مقالات توسط پژوهشگران و دانشگاهیان نوشته می‌شوند. نام دانشگاه یا مؤسسه تحقیقاتی بر روی مقاله درج می‌شود
 • دارای ساختاری خاص و مشخص می‌باشند.
 • دارای چکیده و فهرست کتب می‌باشند.
 • زبان نوشتاری آنها، زبان تخصصی حوزه علمی مرتبط با موضوع آن مقاله است.
 • مقالات علمی خبری/عمومی ۱: مقالاتی هستند بازنگری آنها محدود و غیرتخصصی است و شاید برای تحقیقات تخصصی مناسب نباشند. این مقالات دارای ویژگی‌های زیر هستند:
 • توسط روزنامه‌نویسان یا نویسندگانی تألیف می‌شود که شاید در موضوع مقاله هیچ‌گونه تخصصی ندارند.
 • به‌ندرت دارای چکیده و فهرست کتب می‌باشند.
 • این مقالات دارای ساختاری خاص و مشخص نمی‌باشند.
 • به زبان عمومی و غیرتخصصی که برای عموم قابل‌فهم است به نگارش درمی‌آیند.

از آنجایی که تمرکز این کتاب بر روی مقالات علمی متخصصانِ بازنگری شده است، لذا بررسی دقیق‌تری روی این نوع از مقالات علمی صورت می‌گیرد. در مورد این مقالات دسته بندی‌های گوناگونی ارائه‌شده است که بر اساس محتوا و اهداف مقاله باهم تفاوت دارند ولی در اینجا به بیان سه دسته از آنها اکتفا می‌شود که به ترتیب زیر هستند:

مقاله اصلی

نامه‌ای دیگری مانند مقاله‌ی تجربی، مقاله‌ی پژوهشی یا تحقیقی و پژوهش اصیل نیز برای مقاله‌ی اصلی به‌کار برده‌اند. در این مقالات نویسنده یا نویسندگان به بیان مطالعات و آزمایش‌های تجربی خود و نتایج حاصل از آنها می‌پردازند درحالی‌که این مطالعات و آزمایش‌ها برای اولین بار است که به انجام رسیده‌اند. به بیان ساده‌تر این مقالات حاصل پژوهش‌های جدیدی هستند که قبلاً مانند آنها انجام‌نشده است. این مقالات غالباً زیرمجموعه نوشته‌های سطح اول هستند.

بنابراین دارای ساختاری خاص و مشخص هستند و اجزای مقاله را دارا می‌باشند. البته این امکان وجود دارد سلیقه‌های مجلات در جزییات متفاوت باشند ولی معمولاً در کلیت امر تفاوتی با یکدیگر ندارند مقالات مذکور متداول‌ترین مقالات در بین مقالات علمی هستند و به‌نوعی می‌توان گفت فرصت بیشتری را برای چاپ شدن دارند؛ البته بعد از بازنگری و داوری متخصصانِ چرا که از تنوع بیشتری برخوردار هستند. در ضمن هدف از ارائه این کتاب نحوه نگارش این‌گونه مقالات می‌باشد.

مقاله مروری

نام دیگری که برای این نوع مقالات به‌کار برده می‌شود مقاله‌ی مرور ادبیات است. همان‌طور که از نام این مقالات پیداست، ابتدا موضوعی خاص انتخاب‌شده سپس مرور منتقدانه‌ای بر روی تحقیقات پیشین که درزمینه آن موضوع خاص انجام‌شده است، صورت می‌گیرد و پیش زمینه های از آن موضوع ارائه می‌شود.

مقالات مذکور همانند مقالات اصلی مورد داوری و بازنگری متخصصانِ قرار می‌گیرند و هر دو در مجلات یکسانی به چاپ می‌رسند با این تفاوت که چون در مقالات مروری قرار نیست نتایج جدید حاصل یک پژوهش جدید گزارش شود، پس قسمت اطلاعات موردنیاز تحقیق و روش‌ها یا طراحی و متدولوژی را ندارند.

این مقالات توسط کسانی نوشته می‌شوند که در آن موضوع خاص از تجربه‌ی کافی برخوردارند و اشراف کاملی بر روی موضوع موردنظر دارند. آنها پس از نقد و ارزیابی مطالعات قبلی موارد زیر را نشان می‌دهند:

 • تاکنون چه چیزهایی در باب آن موضوع یافت شده و چه اکتشافاتی صورت گرفته است.
 • روند پیشرفت مطالعات پیشین را در مورد آن موضوع مشخص می‌کنند.
 • در چه قسمت‌هایی از آن موضوع مطالعات کافی صورت نگرفته و نیاز به مطالعه و تحقیق بیشتر است.
 • چه قسمت‌هایی از آن موضوع هنوز بکر و دست‌نخورده است که برای انجام تحقیقی جدید مناسب هستند

مقاله نظری

در این مقالات، نویسنده بر اساس نقد، تحلیل و ارزیابی مطالعات و تحقیقات پیشین، یک نظریه تازه مطرح می‌کند. امکان دارد نویسنده‌ی یک مقاله‌ی نظری، بر پایه‌ی مستندات و به‌طور مستدل از نظریه‌ای حمایت کند و یا حتی آن نظریه را مورد تردید قرار دهد.
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.