مقاله مدل‌سازی مطلوبیت مدیریت ریسک بیمه‌گذار و بیمه‌گر با استفاده از بازی استکلبرگ

مقالات رایگان نوشت یارتعداد صفحه: ۱۰
حجم: ۲۰۰ کیلوبایت
فرمت: آفیس وورد – پی دی اف
زبان: فارسی
قیمت: رایگان
سال انتشار:  ۲۰۱۸ میلادی
مؤلف: پوریا فرح گل و سپیده میرزایی کارشناس ارشد، دانشکده اقتصاد و مدیریت، گروه مدیریت صنعتی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز،

چکیده‌ای از مقدمه آغازین ”مقاله مدل‌سازی مطلوبیت مدیریت ریسک بیمه‌گذار و بیمه‌گر با استفاده از بازی استکلبرگ ” بدین شرح است:

بیمه و بیمه شدن خود ریسک است. یکی از چالش‌هایی که صنعت بیمه امروزه با آن روبروست، مدیریت ریسک است. عدم مدیریت کردن ریسک صحیح، منطقی و به‌موقع، صنعت بیمه را با مشکلات جدی مانند نوسان و تفاوت قیمت روبه‌رو کرده است. معمولاً بیمه‌گذار و بیمه‌گر هم هرکدام برای خود قانون و قواعدی را جهت سود بیشتر وضع می‌کنند و این یعنی اختلال در بازار مربوطه جهت استفاده مصرف‌کنندگان. در این مقاله هدف نمایش مطلوبیت مدیریت ریسک از سوی هر رکن بیمه‌ای در حالت همکارانِ و غیر همکارانِ با بازی استراتژیک استکلبرگ (شرایط تعارض) می‌باشد.

داده‌ها به‌صورت نیمه تجربی بر اساس نظر خبرگان و باهدف توسعه سازی کاربردی در قالب روابط ریاضی مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفتند. ازآنجاکه مدل پیشنهادی دارای یک بیمه‌گذار و یک بیمه‌گر بود نتایج نشان داد که بیمه‌گر درازای ریسک متحمل شده سود بیشتری نسبت به بیمه‌گذار به ازای ریسک متحمل شده در رویکرد غیر همکارانِ و در رویکرد همکارانِ نسبت به تجمیع مطلوبیت خود و بیمه‌گذار به‌دست آورده است، بنابراین همیشه ریسک بیشتر ملاک سود بیشتر نمی‌باشد. به نظر می‌رسد باید سازوکارهای یکسان‌سازی خدمات در جامعه برای پذیرش آحاد مردم صورت پذیرد.

دانلود رایگان این مقاله

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.