معرفی ابزارهای فتوشاپ و کارایی آن‌ها

معرفی ابزار های فتوشاپ

اگر اولین بار است که فتوشاپ را نصب می‌کنید احتمالاً با یک محیط ناآشنا مواجه شده‌اید که کمی برای شما گیج کننده است. البته تقصیر شما نیست, این فتوشاپ است که با دریایی از امکانات روزبه‌روز پیچیده‌تر می‌شود. زمانی که یاد بگیرید هر بخش فتوشاپ چه کارایی‌هایی دارد کار کردن با فتوشاپ بیشتر از هر چیز برای شما لذت‌بخش خواهد شد.

در این مقاله قصد داریم تا ابزارهای پرکاربرد فتوشاپ و نوع کاربرد هرکدام را به شما آموزش دهیم. با نوشت یار همراه باشید

معرفی ابزار های پرکاربرد فتوشاپ

قبل از شروع کار با ابزار ها در فتوشاپ یک عکس وارد کنید. برای این کار می توانید دکمه ctrl o را فشار دهید. عکس خود را انتخاب کنید و روی دکمه open کلیک کنید.

از منوی سمت چپ ( نوار ابزار ) یا ( Toolbar ) تعداد زیادی ابزار را مشاهده می کنید که در ادامه تمامی آن ها را معرفی خواهیم کرد.

ابزار جا به جایی ( Move Tool ) –(دکمه V)

 ابزار حرکت به‌سادگی به شما اجازه می دهد تا اشیا را در یک لایه در فتوشاپ حرکت دهید. همان‌طور که دارید موس را نگه‌داشته و حرکت می‌دهید لایه فتوشاپ با موس شما حرکت می‌کند.

مارک (Marquee) – (دکمه M)

مارک به شما اجازه می‌دهد قسمتی از بوم را در یک شکل انتخاب کنید. به طور پیش‌فرض شما می‌توانید شکل یک مستطیل (یا اگر دکمه شیفت را پایین نگه‌دارید یک مربع کامل) را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید شکل یک بیضی (یا اگر دکمه شیفت را پایین نگه‌دارید شکل یک دایره کامل) را انتخاب کنید.

ابزار لاسو (Lasso) –  (دکمه L)

 لاسو یک ابزار برای انتخاب شکل آزاد است که به شما اجازه می‌دهد اطراف بوم را بکشید و هر چیزی که منطقه لاسو پوشش می دهد انتخاب کنید. در این ابزار شما نیز به فلش‌های چندضلعی دسترسی دارید. لاسو به شما اجازه می‌دهد تا با کلیک بر روی بوم وایجاد نقاط مغناطیسی که مانند نقاط معمولی کارمی کنند و سعی می‌کنند لبه هارا به‌طور خودکار برای شما پیدا کنند، به آنها ضربه بزنید.

چوب جادو (دکمه M)

با کلیک کردن روی یک ناحیه با چوب جادویی به فتوشاپ گفته می شود که نقطه‌ای را که روی آن کلیک کرده و هر چیز مشابه اطراف آن را انتخاب کند. این ابزار می‌تواند به‌عنوان یک روش خام برای حذف پس زمینه‌های عکس‌ها استفاده شود.

حذف قسمتی از تصویر (Crop Tool) – (دکمه C)

ابزار کراپ برای حذف کردن قسمتی از تصویر استفاده می‌شود. عکس خود را برش دهید. شما می‌توانید اندازه دقیق و محدوده را مشخص کنید وابزارکراپ را به آن نسبت‌ها محدود کنید یا می‌توانید به هراندازه که می‌خواهید برش دهید.

ابزار قطره چکان رنگ (Eyedropper) – (دکمه I)

 ابزار قطره‌چکان به شما اجازه می‌دهد بر روی هر بخشی از بوم کلیک کنید و رنگ آن را در آن نقطه مشخص کنید قطره‌چکان رنگ پیش‌زمینه شمارا به هر رنگی که از بوم نمونه‌برداری می‌کند تغییر می‌دهد.

برس ترمیم (Healing Brush) – (دکمه J)

 برس ترمیم به شما اجازه می‌دهد قسمتی از عکس را به‌عنوان نمونه انتخاب کنید و از آن برای رنگ کردن در قسمت دیگر استفاده کنید زمانی که تمام کردید، فتوشاپ مناطق اطراف را بررسی می‌کند وسعی می کند آنچه را که نقاشی کرده‌اید با بقیه تصویر ترکیب کند.

قلم مو و مداد (Paintbrush and Pencil) – (دکمه B)

قلم‌مو ابزاری است که مانند قلم کار می کندو مداد ابزاری است که مداد را شبیه سازی می‌کند بااین‌حال قلم‌مو می‌تواند بر روی بسیاری از انواع برس ها تنظیم شود. شما می‌توانید با استفاده از رنگ های معمولی و استاندارد و یا حتی برگ و دیگر اشکال نقاشی کنید.

تمبر همانند ساز (Clone Stamp) – (دکمه S)

مثل برس ترمیم، تمبر شبیه‌ساز به شما اجازه می‌دهد که از قسمتی از عکس نمونه بگیرید و برای رنگ کردن قسمتی دیگر از آن استفاده کنید.

برس تاریخچه (History Brush) – (دکمه Y)

 برس تاریخ به شما اجازه می‌دهد تا به یک موقع خاص برگردید. فتوشاپ تمام حرکات شمارا ردیابی می‌کند(به‌طور پیش‌فرض ۵۰ حرکت) وبرس تاریخچه به شما امکان می‌دهد که عکس گذشته را به‌عکس فعلی بچسبانید.مثلاً اگر شما تمام عکس را روشن کردید درحالی‌که می‌خواستید یک منطقه مشخص ایجاد کنید تا اینکه آن را روشن کنید شما می‌توانید برس تاریخ را بردارید و آن ناحیه را برای برگرداندن تاریکی قبلی رنگ کنید.

پاک کن (Eraser Tool) – (دکمه E)

 ابزار پاک‌کن تقریباً شبیه قلم‌مو است به‌جز آنکه به‌جای رنگ کردن پاک می‌کند.

سطل رنگ (Paint Can and Gradient Tools) – (دکمه G)

 رنگ می‌تواند به شما اجازه دهد که ابزار گرادیان را به‌طور پیش‌فرض ایجاد کنید ابزار گرادیان به‌طور پیش‌فرض یک گرادیان ایجاد می‌کند که پیش‌زمینه و ابزار پس‌زمینه را ترکیب می‌کند (هرچند می‌توانید با لود کردن و ایجاد شیب‌های از پیش تعیین‌شده گرادیان را ایجاد کنید برخی از آنها از ۲ رنگ استفاده می‌کنند)

ابزار تاری, لکه و تیزی (Blur, Sharpen, and Smudge Tools)

 هر سه این ابزار مانند قلم‌مو عمل می‌کنند، اما هرکدام تأثیر متفاوتی بر تصویر شما دارند. ابزار Blur(تاری) منطقه‌ای را که در آن نقاشی می‌کنید محو خواهد کرد. ابزار Sharpen(تیز) آن را تیز می‌کند و ابزار Smudge (لکه)اطراف بوم را کثیف می‌کند. ابزارلکه دار در طراحی برای ایجاد رنگ‌های ملایم یا برای ایجاد دود که شما می‌توانید به عکس‌های خود اضافه کنید بسیار مفید است.

ابزار سوختگی و اشباع رنگ (Burn, Dodge, and Sponge Tools) – (دکمه O)

این سه ابزارهایی مانند قلم‌مو هستند که با شدت نور و رنگ کنترل می‌شوند  ابزار Burn (سوختگی) می تواند نواحی را تیره‌تر کند، ابزارداج می‌تواند آنها را سبک تر کند و ابزار Sponge (اسفنجی) می‌تواند رنگ را در ناحیه ای که با آن رنگ می‌کنید اشباع کند اینها ابزارهای بسیار مفیدی برای تاچ‌های لمسی هستند.

ابزار قلم (Pen Tool) – (دکمه P)

ابزار خودکار برای طراحی گرافیک برداری استفاده می‌شود. یکی از ابزار های بسیار تخصصی در فتوشاپ که کاربرد های بسیار فراوانی هم دارد. در یکی از مقالات آموزشی آینده در نوشت یار به صورت مفصل در مورد این ابزار توضیح خواهیم داد.

ابزار تایپ (Type Tool) – (دکمه T)

 ابزار تایپ به شما اجازه می‌دهد که به‌صورت افقی تایپ کنید ابزارهایی که زیر ابزار افقی پنهان‌شده‌اند به شما اجازه می‌دهند که به‌صورت عمودی تایپ کنید و یک پوشش افقی عمودی ایجاد کنید.

ابزار مسیر (Path Tool) – (دکمه A)

ابزار مسیر به شما اجازه می‌دهد تا مسیرهای ایجادشده در اطراف را حرکت دهید. شبیه ابزار حرکت است اما برای مسیرها.

ابزار شکل (Shape Tool) – (دکمه U)

 ابزار Shape به شما اجازه می‌دهد تا مستطیل برداری، مستطیل گرد،دایره‌ها، چند ضلعی‌ها، خطوط و اشکال سفارشی بسازید. این ابزارها هنگام طراحی یا ایجاد ماسک‌های شکل برای عکس‌ها بسیار مفید هستند.

ابزار های سه بعدی (۳D Tools)

این‌ها ابزارهای ۳ بعدی هستند. ما با اشیاء سه بعدی در این درس‌ها سروکار نداریم. همه شما باید بدانید که این ابزارها وجود دارند. اگر کنجکاو هستید این ویدئو ایده‌ای ازآنچه این ابزارها می‌توانند انجام دهند به شما می‌دهد.

ابزار دست (Hand Tool) – (دکمه H)

ابزاردست به شما اجازه می‌دهد که روی بوم فتوشاپ کلیک کرده وبکشید. اگر کل بوم در حال حاضر روی صفحه باشد، این ابزار هیچ کاری انجام نمی دهد برای راحتی حرکت در اطراف درزمانی که زوم می‌کنید یا زمانی که یک تصویر بزرگ است برای آنکه همه تصویر بر روی صفحه‌نمایش قرار گیرد از این ابزار استفاده می‌شود.

ابزار زوم (Zoom Tool) – (دکمه H)

 ابزار زوم به شما اجازه می‌دهد تا با کلیک کردن بر روی یک منطقه مشخص فوکوس را در فتوشاپ بزرگ کنید. به‌طور پیش‌فرض ابزار زوم فقط زوم می‌شود. برای کوچک کردن کلید پایین گزینه را نگه‌دارید و از ابزار بزرگنمایی استفاده کنید.

ابزار های انتخاب رنگ (Color Selection Tools) – (دکمه D)

 این ابزارها اجازه می‌دهند که رنگ‌هایی که استفاده می‌کنید را مدیریت کنید. رنگ در بالا رنگ پیش‌زمینه است و رنگ پشت آن رنگ پس‌زمینه است. رنگ پیش‌زمینه چیزی است که براش های شما استفاده می‌کنند. رنگ پس‌زمینه چیزی است که اگر شما موردی را از پس‌زمینه حذف کنید و یا آن را گسترش دهید مورداستفاده قرار می‌گیرد. (اگرچه در حال حاضر فتوشاپ cs5 در برخی از شرایط به شما امکان استفاده از رنگ پیش‌زمینه به‌جای رنگ پس‌زمینه را می‌دهد) دو آیکون کوچک‌تر در بالا توابع میان‌بر هستند. سمت چپ یک مربع سیاه را در داخل یک مربع سفید نشان می دهد که به‌طور پیش‌فرض رنگ پیش‌زمینه و پس زمینه را تنظیم می‌کند. وفلش منحنی دوسر، رنگ پیش‌زمینه و پس زمینه شمارا عوض می‌کند. با کلیک بر روی رنگ پیش‌زمینه و یا پس‌زمینه، یک رنگ چینی بالا خواهد آمد بنابراین می‌توانید آن‌ها را دقیقا رنگ کنید.

Palettes لوح سوراخ‌دار بیضی یا مستطیل مخصوص رنگ‌آمیزی نقاشی پالت‌ها چیزهایی هستند که شما در سمت راست صفحه‌نمایش خود می‌بینید. برای شما راحت‌تر است که از طریق سند خود، تنظیمات، حالات سوئیچ و سایر موارد را اضافه کنید.

لایه ها (Layers)

 پالت لایه‌ها به شما اجازه می‌دهد تا تمام لایه‌های سند خود را ببینید. وقتی شروع به یادگیری فتوشاپ می‌کنید از لایه ها بیشتر از هر چیز دیگر استفاده می‌کنید. Layers به شما اجازه می‌دهد لایه‌ها را سازمان‌دهی و مرتب کنید و حالت های ترکیبی را تنظیم کنید. شفافیت و کدر بودن لایه‌ها را تنظیم کنید، گروه بندی و ترکیب لایه‌ها و دسته ای از چیزهای دیگر که در درس‌های آینده یاد می‌گیریم.

تنظیمات (Adjustments)

 پانل تنظیمات شما جایی است که می‌توانید به‌راحتی لایه‌های تنظیمات را ایجاد و ویرایش کنید.لایه‌های تنظیمات، تغییرات تصویری غیر مخرب هستند که تمام لایه‌های زیر را تحت تأثیر قرار می‌دهد و می تواند به‌راحتی روشن و خاموش شود.معمول‌ترین کاربرد آنها اصلاح رنگ است اما انواع مختلفی از تنظیمات وجود دارد که می‌توانید آن را به‌طور چشم‌گیری تغییر دهید.

کانال های رنگ (Color Channels)

 پالت کانال‌های رنگ به شما اجازه می‌دهد به رنگ‌های خاصی که تصویر شمارا می‌سازد نگاه کنید. اگر شما در فضای رنگ متفاوت هستید (مانند CMYKیا (LAB وقتی رنگ خاصی انتخاب می‌کنید متوجه خواهید شد که تصویر شما در نسخه‌های مختلف سیاه‌وسفید نشان داده خواهد شد این به این دلیل است که هر کانال رنگی فقط یک تصویر تک‌رنگ است که نشان‌دهنده نور در هر کانال است. به عنوان مثال کانال قرمز فقط نگاهی به نور قرمز در عکس شما می‌باشد. تغییر شکل بین این کانال‌های مختلف برای ایجاد کشش تماس با کانال رنگ ونیز برای تبدیل عکس سیاه‌وسفید شما به شکلی جذاب مفید است. این موضوع با جزئیات بیشتر در مورد اصلاح رنگ و بهبود عکس در درس‌های بعد موردبحث قرار خواهد گرفت.

رنگ چینی (Color Picker)

این پالت به شما اجازه می‌دهد به‌راحتی رنگ‌های پیش‌زمینه و پس زمینه خود را با استفاده از اسلایدر تغیر دهید.

 

تعویض رنگ (Color Swatches)

 پالت رنگ اسواچ مجموعه‌ای از رنگ‌های از پیش تعریف‌شده است که می‌توانید به‌سرعت از آن‌ها انتخاب کنید. شما می‌توانید در چندین مجموعه دیگر نمونه اولیه ساخته‌شده را بارگذاری کنید.

تاریخچه (History)

 پالت تاریخ به شما اجازه می‌دهد که به زمان قبل برگردید تا تغییرات قبلی را خنثی کنید. فرمان استاندارد لغو (در منو ویرایش) به سادگی بین اعمال لغو و بازنویسی آخرین اقدام انجام‌شده روی تصویر شما عمل می‌کند. پانل تاریخ جایی است که شما می‌توانید بیش از ۵۰ اقدام را به‌طور پیش‌فرض انجام دهید.

متن (Text)

 پالت متن و پالت پاراگراف زیر آن اجازه می‌دهد همه نوع تنظیمات را برای هر متنی که با ابزار تایپ ایجاد می‌شوند تنظیم کنید. این گزینه‌ها بسیار شبیه به چیزی هستند که در یک پردازش کلمه پیدا می‌کنید. همچنین می‌توانید چیزهایی مانند عرض کاراکتر و فاصله را مشخص کنید که در طراحی مفیدتر هستند.

منو (Menus)

 بیشتر چیزهایی که در منو فتوشاپ پیدا می‌کنید با استفاده از ابزارهای موردبحث قبلی پیدا می‌شوند. با این حال ما می‌خواهیم نگاهی سریع به برخی از موارد قابل‌توجه در هر یک از منوها بیندازیم.

پرونده (File)

فایل طبق معمول عملیات باز، ذخیره و بسته شدن را انجام می‌دهد. در پایان این درس‌ها ما نگاهی به گزینه‌های پس‌انداز مختلف شما می‌اندازیم(یعنی ذخیره برای وب)

ویرایش (Edit)

ویرایش به‌طور معمول به شما امکان کپی، برش و چسباندن را می‌دهد. در فتوشاپ همان‌جایی است که شما لایه‌ها را تغییر می‌دهید و فضاهای رنگ خود را تنظیم می‌کنید.

تصویر (Image)

ایمیج تنظیمات تصویر و بوم را به شما می‌دهد ازجمله اثرات مخرب که در پالت تنظیمات خود نیز خواهید یافت گزینه‌های این منو به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا تصویر را به‌طور کلی تحت تأثیر قرار دهند اگرچه بسیاری از تنظیمات تنها به یک لایه اعمال می‌شوند.

لایه (Layer)

لایه به شما اجازه می‌دهد تا تمام کارهایی که می‌توانید در پالت لایه انجام دهید با چند گزینه دیگر انجام دهید. این منو همچنین به شما اجازه می‌دهد لایه‌های تنظیم واشیاءهوشمند را ایجاد کنید. (گروهی از لایه‌ها به‌عنوان یکشی واحد مورداستفاده قرار می‌گیرند.

انتخاب کردن (Select)

درحالی‌که ابزار مارکو ولاسو ابزار اصلی انتخاب اشیا هستند منو انتخاب می‌تواند به شما کمک کند تا انتخاب را اصلاح کنید یا انتخاب‌های جدیدی را بر اساس معیارهای خاص ایجاد کنید (مانند گستره رنگ و درخشندگی)

صافی (Filter)

صافی شمارا گنجینه‌ای از فیلترهای توکار (درصورتی‌که نصب‌شده باشند) می ساز. فیلترهای فتوشاپ می‌توانند باعث محو، تیز، تحریف و تغییر تصویر شما (یا لایه‌های تصویر) در بسیاری از روش‌های مختلف و منحصر به فرد باشند. بهترین راه برای آشنایی با این فیلترها این است که همه آنها را امتحان کنید این می‌تواند کمی طول بکشد اما بازی کردن با آن‌ها سرگرم‌کننده است و ببینید آنها چه می‌کنند. ما در درس‌های بعدی وارد جزئیات می‌شویم اما تنها به چند فیلتر مهم نگاه می‌کنیم.

آنالیز (Analysis)

آنالیز، تحلیل ابزارهای اندازه‌گیری را فراهم می‌کند.زمان‌هایی وجود دارد که شما به این ابزار نیاز دارید تا تغییرات دقیقی برای تصاویر خود ایجاد کنید. ما در این منو ابتدایی هیچ‌چیزی را پوشش نخواهیم داد.

سه بعدی (۳d)

همان‌طور که قبلاً اشاره شد ما سه بعدی را پوشش نمی‌دهیم اگر تصمیم گرفتید بعداً در مورد سه بعدی بیشتر بدانید ممکن است بخواهید خودتان این منو را در برخی موارد بررسی کنید.

دیدها (View)

ویو امکان مشاهده گزینه‌های مختلف را برای شما فراهم می‌کند. به شما امکان می‌دهد خط‌های راهنمایی که ایجاد کرده اید را پنهان کنید (برای مثال ویدئو را مشاهده کنید) به گوشه و کناره لبه‌ها و شبکه روی بوم بروید مشاهده این شبکه نامرئی نیز می‌تواند در منوی نمایش خاموش شود.

پنجره (Window)

Window به شما اجازه مخفی کردن ونشان دادن پنجره‌های مشخصی را می‌دهد. شما همچنین می توانید پنجره فتوشاپ خود را ترتیب داده و پالت را به‌عنوان یک پنجره از پیش تعیین‌شده ذخیره کنید.

امیدواریم از آموزش فوق استفاده کافی را برده باشید. از سایر آموزش های فتوشاپ نیز دیدن فرمایید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.