آمار وب ایران در تابستان ۱۳۹۷

آمار وب ایران در تابستان ۱۳۹۷مدتی قبل تصمیم گرفتیم تا آمار استفاده ایرانیان از خدمات وب و سیستم‌عامل‌ها را به‌صورت فصل‌نامه در نوشت یار منتشر کنیم. به همین خاطر می‌توانید از صفحه آمار وب ایران به این بخش دسترسی داشته باشید. این مقاله متعلق به آمار وب ایران در تابستان ۱۳۹۷ می‌باشد.

ایرانی ها از کدام برند های موبایل استفاده میکنند

با حضور رسمی هوآوی در ایران رفته‌رفته فروش سایر محصولات کاهش پیدا کرد تا اینکه در سال ۱۳۹۷ هوآوی توانست یک پنجم فروش تلفن‌های هوشمند را به خود اختصاص دهد. همچنین در سال ۹۷ به دلیل گران شدن گوشی‌ها هوآوی توانست تا در ۶ ماه گذشته رشد مثبت داشته باشد و سهم خود را به ۱۹ درصد افزایش دهد. در این بین سامسونگ هم با افزایش سهم ۵۴ درصد از بازار را تصاحب کرد. اپل هم با کاهش سهم ۱ درصدی به نسبت چند ماه گذشته هم‌اکنون دارای سهم ۱۰ درصدی از بازار گوشی‌های هوشمند در ایران است. بعد از اپل بیشترین سهم متعلق به آل جی با ۴ درصد است.

آمار استفاده از سیستم عامل های دسکتاپ

ویندوز طی سال‌های گذشته همیشه سهم بالایی از استفاده‌کنندگان رو به خودش اختصاصی می‌ده که دلیل اون وجود نسخه‌های کرکی و نرم افزارهای زیاد هست. این ماه ویندوز با ۹۶ درصد سهم در بالاترین و بعد از اون مک os اپل با ۲٫۳ درصد آمار جزئی در جدول این ماه قرار داره. نکته جالب این آمار هم کاهش لینوکسی‌ها به نسبت ابتدای سال ۹۷ هست که از ۰٫۷۵ درصد به ۰٫۵ درصد کاهش پیداکرده است.

در مورد نسخه‌های ویندوز این ماه تغییراتی زیادی وجود داشته و سهم ۴۹ درصدی ویندوز ۷ به ۴۷ درصد کاهش پیدا کرده و ویندوز ۱۰ با شتاب زیادی به سهم ۳۶ درصدی دست پیدا کرده است. بعد از ویندوز ۷ و ۱۰ ویندوز ۸٫۱ با سهم ۸٫۴ درصد و ویندوز xp با سهم ۵٫۲ درصد, ویندوز ۸ با سهم ۲٫۷ درصد و ویندوز ویستا با سهم ۰٫۰۷ درصدی قرار دارند.

بر اساس روند رشد چیزی در حدود ۶ سال زمان لازم است تا ویندوز ۱۰ به آمار بالای ۹۰ درصد دست پیدا کند. روند رشد ویندوز ۱۰ در ایران مقداری ضعیف‌تر از کشورهای دیگر است که احتمالاً به خاطر اطلاع رسانی کم در ایران این موضوع به وجود آمده چرا که ویندوز ۱۰ در تست‌های ما در نوشت یار در موارد بسیاری عملکرد سریع‌تر و بهینه‌تری به نسبت ویندوز ۷ – ۸ و ۸٫۱ از خود نشان داد.

سهم نسخه های مختلف اندروید

نسخه‌های اندروید معمولاً تغییرات زیادی دارند و دلیل آن زیاد بودن آن‌هاست. اندروید ۷ با افت چند ماهه به دلیل انتشار نسخه‌های جدیدتر به ۲۴٫۴ درصد رسید. اندروید ۶ نیز با افت منظم ماهانه به ۲۳٫۱ درصد اندروید ۵٫۱ به ۱۳٫۵ درصد و اندروید ۴٫۴ به ۱۱٫۹ درصد همگی شاهد کاهش بوده‌اند.

در این با ظهور اندروید ۸ به صورت ماهانه و سریع شاهد رشد این نسخه از اندروید بوده‌ایم به شکلی که امروز سهم آن به ۸٫۸ درصد افزایش پیدا کرده است.

مرورگر های دسکتاپ

چند سال پیش قبل از آمدن کروم آمار مرورگرها معمولاً به صورت ثابت بود به عنوان مثال فایرفاکس با ۷۵ درصد و بخشی دیگر هم در اختیار اینترنت اکسپلورر قرار داشت تا اینکه کروم معرفی شد و کمی بعدتر مایکروسافت آج که هر ۲ مقداری قوانین بازی را تغییر دادند.

کروم توانست از ابتدای سال ۱۳۹۷ از سهم ۵۲ درصدی به ۵۵ درصد در پایان تابستان ۱۳۹۷ رشد داشته باشد. فایرفاکس هم با افت ماهانه هم اکنون دارای سهم ۲۴٫۲ درصدی است و بعد از آن اینترنت اکسپلورر با ۱۶٫۲ درصد و مایکروسافت آج با ۱٫۳ درصد در جایگاه‌های بعدی قرار دارند. با توجه به سرعت رشد کروم و افت ۲ مرورگر اینترنت اکسپلورر و فایرفاکس پیش بینی میشه تا ۱ سال آینده سهم کروم به بیش از ۷۰ درصد افزایش پیدا کند.

کروم در موبایل هم پیشتاز است

در موبایل هم کروم رشد چشمگیری دارد و توانست سهم خود را ۶۲ درصد برساند. بعد از کروم مرورگر پیش فرض سامسونگ با ۱۸٫۷ درصد سافاری با ۸٫۸ درصد مرورگر قدیمی و پیش‌فرض اندروید با ۵٫۱ درصد و فایرفاکس و اپرا هر کدام ۲٫۱ درصد در جایگاه‌های بعدی قرار دارند

کاربران ios همیشه به روز هستند

با معرفی ios 11.4 در سال ۲۰۱۸ به عنوان اولین نسخه از این سیستم عامل که دیگر از برنامه‌های ۳۲ بیتی پشتیبانی نمی‌کند نتایج نسخه‌های مختلف به شدت تغییر کرد. در همین مدت کوتاه این نسخه در ایران توانست ۶۰ درصد از بازار نسخه‌های ios را تصاحب کند و با سرعت بسیار بالایی در حال افزایش سهم خود است. نسخه‌های دیگر مثل Ios 11.2 با ۱۰ درصد, ios 11.3 با ۸ درصد و ios 10.3 با ۷ درصد در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

البته از آنجایی که به زودی قرار است ios 12 یا احتمالاً ios 11.5 منتشر شود شاهد افت آمار نسخه‌های فعلی خواهیم بود.

گوگل همچنان بهترین جست و جو گر وب

در کشورهای دیگر معمولاً آمار استفاده از موتورهای جست و جو کمی متفاوت است. در ایران اما همگی گوگلی به حساب می‌آیند و کمتر کسی از موتورهای جست و جوی دیگری استفاده می‌کند. همین موضوع هم باعث شده تا سهم گوگل به ۹۸٫۸ درصد افزایش پیدا کند. رتبه‌های بعدی متعلق به بینگ با ۰٫۵ درصد و یاهو با ۰٫۴ درصد می‌باشد. در این بین آمار بسیار کم موتور جست و جوی ایرانی پارسی جو با سهم ۰٫۰۷ هم به چشم می‌خورد. به این معنی که از هر ۱۴۰ نفر کاربر وب فارسی ۱ نفر از موتور وب پارسی جو استفاده می‌کند.

با رفتن تلگرام رشد اینستاگرام بیشتر شد

بعد از بسته شدن تلگرام در ایران بخش زیادی از کاربران تلگرام که مخاطب کانال‌های تلگرامی بودند به اینستاگرام مهاجرت کردند. بسته شدن تلگرام اگر چه باعث افت شدید استفاده کنندگان تلگرام شد اما برای اینستاگرام بسیار خوش‌یمن بود. بسته شدن تلگرام هم در این بین باعث کاهش ۹۰ درصدی کانال‌های فعال در تلگرام شد. صفحات اینستاگرامی هم با افزایش چند ۱۰٫۰۰۰ نفری اعضای خود احتمالاً این روزها سر از پا نمی‌شناسند.

با خیالت راحت محتوای hd تهیه کنید

آمارهای جدید نشان می‌دهد که تقریباً ۹۸ درصد از رایانه‌ها از پخش و نمایش محتوای hd به خوبی پشتیبانی می‌کنند. این آمار برای موبایل هم نزدیک به ۹۰ درصد است. پس با خیال راحت ازاین‌پس محتوای خود را به‌صورت hd تهیه کنید.

البته یک کدک با نام x265 چند سالی است که طرفداران زیادی در ایران پیدا کرده اما از نظر آمار تنها یک سوم تلفن‌های هوشمند قابلیت پخش این کدک را به صورت صحیح دارند. این آمار در دسکتاپ کمی بهتر است و نزدیک به ۸۰ درصد از رایانه‌های شخصی قابلیت پخش این کدک را دارد. برای تلویزیون‌ها این آمار در حدود ۵ درصد است که باید به این موضوع توجه داشته باشید.

از آمار فوق می‌توانید برای هدفمندتر کردن فعالیت خود در وب استفاده کنید. تمامی آمار رسمی و از مراجع معتبر جمع‌آوری‌شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.