آموزش کار با استایل لایه ها در فتوشاپ

آموزش کار با استایل لایه ها در فتوشاپفتوشاپ یک نرم افزار نامحدود است. به این معنی که هر چه بیشتر با آن کار کنید بیشتر هم یاد خواهید گرفت. در سری آموزش های فتوشاپ شما را با ابزار های مختلف آن آشنا خواهیم کرد. با نوشت یار همراه باشید.

استایل لایه ها در فتوشاپ

یکی از فواید سبک‌های لایه ارتباط با محتویات لایه است. ازآنجا که سبک درواقع یک نهاد جداگانه است که فقط به لایه مربوط است، به‌طور مداوم خود را به‌عنوان یک محتوای لایه ویرایش و یا نقل‌مکان می‌کند. علاوه بر این پس از اعمال تغییرات می‌توان به‌راحتی آنها را تنظیم کرد و یا آنها را ناسازگار ساخت. فتوشاپ همراه با تعدادی از سبک‌ها به‌صورت پیش‌فرض و به‌صورت قابل‌دسترس عرضه می‌شود. برای عمال یک سبک لایه، لایه‌ای را که می‌خواهید در سند خود توسط آن فعالیت کنید را انتخاب کنید و سپس سبک لایه‌ای را که می‌خواهید اعمال کنید انتخاب کنید.

پس از اعمال یک لایه سبک، اثرات در لایه را می‌توان مشاهده، تنظیم، غیرفعال و یا فعال کنید. لایه‌هایی با اثرات اعمال‌شده بر روی آنها را می‌توان به‌صورت یک آیکون گرد کوچک بانام اف لاتین مشاهده کرد. برای گسترش و یا سقوط اثرات اعمال‌شده به یک لایه روی فلش سمت راست آیت آیکون کلیک کنید. هنگامی‌که جلوه‌های لایه‌ای گسترش‌یافته است می‌توانید با کلیک کردن بر روی آیکون چشم در کنار اثر به‌راحتی افکت‌های خاص را در سبک لایه غیرفعال کنید. درست مانند یک لایه، وقتی یک اثر غیرفعال می‌شود؛ این اثرات می‌توانند دوباره با کلیک کردن روی منطقه خالی جایی که چشم در آن ساکن می‌شود، دوباره قابل‌مشاهده باشند.

ایجاد تغییرات سریع

شما می‌توانید تغییرات سریع را به سبک لایه‌ها با ۲ بار کلیک کردن بر روی نماد F بکشید تا گزینه‌های سبک لایه را ببینید. ازاینجا شما می‌توانید سبک لایه‌های خود را کاملاً سفارشی کنید.

ایجاد اثرات و سبک‌های خود

برای اضافه کردن اثرات لایه خود و ایجاد سبک‌های شخصی، از طریق مسیر زیر عمل کنید:

Layer – layer style – blending option

یا اینکه روی لایه خود راست کلیک کرده و blending option را انتخاب کنید.

 • A. پیش فرض‌های سبک. فهرستی از پیش فرض‌های سبک
 • B. اثرات. اثرات متنوع است که می‌تواند در یک سبک لایه استفاده شود. مهم است که توجه داشته باشید که با کلیک بر روی هر یک از جلوه‌ها این اثر را فعال می‌کنید و گزینه‌هایی برای اثر شخصی را می‌بینید.
 • C. گزینه‌ها/تنظیمات. هنگامی‌که نامی برای یک اثر بررسی می‌شود گزینه‌های آن در اینجا نشان داده می‌شود.
 • D. پیش‌نمایش سبک لایه. یک پیش‌نمایش از سبک لایه شما.

اثرات B را می‌توان با چک کردن آنها فعال کرد و همچنین با حذف آنها را غیرفعال کرد. برای ویرایش یک اثر باید روی نام آن کلیک کنید. تنظیمات اثرات در قسمت گزینه‌های C نمایش داده می‌شود جایی که می‌توان آنها را به‌راحتی تنظیم کرد. برای اعمال مجموعه‌ای از اثرات و گزینه‌ها باید بر روی ok کلیک کنید.

فواید لایه ها

سبک‌ها را می‌توان با اثرات زیر ایجاد کرد:

 • Drop shadow: ایجاد یک سایه پشت محتویات لایه‌ها.
 • Inner shadow: ایجاد سایه در بالای محتویات لایه‌ها.
 • Outer glow: درخشش بیرونی در لایه‌ها را ایجاد می‌کند و مانند سایه‌ها افتاده نیست.
 • Inner glow: درخشش بالای لایه‌ها را ایجاد می‌کند و مانند سایه درونی می‌شود.
 • Bevel and emboss: برای ایجاد جلوه‌های برجسته و سایه منحصربه‌فرد در محتویات لایه‌ها استفاده می‌شود.
 • Satin: محتویات لایه را ظاهری ساتنی مانند و براق نشان می‌دهد.
 • Overlay color: محتویات لایه را بارنگی مات پر می‌کند.
 • Gradient overlay: محتوای لایه را با شیب پر می‌کند.
 • Pattern overlay: محتوای لایه را با الگو پر می‌کند (مثلاً اگر خواستید نوشته‌ای کلوچه‌ای درست کنید، کافی است که یک بافت کلوچه به این گزینه اعمال کنید)
 • Stroke: یک طرح کلی در محتویات لایه با استفاده از یک رنگ مات، شیب یا الگو ایجاد می‌کند.

فتوشاپ را تمرین کنید تا بیشتر یاد بگیرید

بیایید چیزهایی که آموختیم را امتحان کنیم تا اطمینان کنیم که درک درستی از همه این موارد داشته‌ایم. ما قصد داریم توانایی‌های خود را با ایجاد یک سبک لایه پایه برای برخی از متن‌ها تست کنیم. ادامه دهید و یک سند جدید در فتوشاپ ایجاد کنید و از ابزار تایپ برای اضافه کردن برخی از متن‌های بزرگ سیاه‌وسفید استفاده کنید. روی لایه متنی راست کلی کرده و blending option را انتخاب کنید. اول ما قصد داریم یک قطره سیاه اضافه کنیم. Drop shadow effect را بررسی کنید و روی آن راست کلیک کنید تا گزینه‌های آن را ببینید. تنظیمات را همان‌طوری که در نمودار زیر نشان داده‌شده است انجام دهید.

همان‌طور که تنظیمات را انجام می‌دهید می‌توانید ببینید که تغییرات در سند واقعی شما ایجادشده است. نگه‌داشتن در سند خود در هنگام اضافه کردن اثرات به شما اجازه می‌دهد تا بهتر نحوه تنظیمات را تعیین کنید. شما باید با بسیاری از این لغزنده‌ها و انواع تنظیمات پالت‌های آموزشی آشنا باشید. تنظیم زاویه ممکن است برای شما چیز جدیدی باشد اما کار بسیار ساده‌ای است. شما می‌توانید یک مقدار عددی را وارد کنید یا زاویه را با موس خود و کلیک بر روی چرخ آن تنظیم کنید. انجام این کار زاویه سایه شمارا نیز تغییر خواهد داد.
اکنون یک Bevel and emboss اضافه می‌کنیم. ما قصد داریم یک کابل ظریف ایجاد کنیم تا توجه زیادی جلب نکند اما درعین‌حال متن ما را نیز کمرنگ می‌کند. بازهم شبیه‌سازی تنظیمات در نمودار زیر نشان داده است.

چیز جدیدی در اینجا مشاهده نمی‌کنید و ممکن است که بخواهید آن و ممکن است که بخواهید آن را تست کنید. همان‌طور که قبل از این هم پیشنهاد دادم برای اینکه درک درستی از تنظیمات مختلف در اینجا داشته باشیم. اکنون اجازه دهید که یک gradient overlay اضافه کنیم.

به‌طور پیش‌فرض gradient overlay احتمالاً از پیش‌زمینه برای شیب استفاده خواهد کرد که دقیقاً همان چیزی نیست که ما دنبال آن هستیم. بااین‌حال خوب است زیرا ما می‌توانیم به‌راحتی ازاینجا شیب را تنظیم کنیم.

بر روی gradient نشان داده‌شده در gradient picker کلیک کنید. ویرایشگر gradient را خواهید دید. از ویرایش gradient شما می‌توانید به‌طور پیش‌فرض شیب را انتخاب کنید یا اینکه یک شیب سفارشی جدید به‌طور شخصی ایجاد کنید. در سمت پایین ویرایشگر شیب فعلی با opacity stops و stops color است. ما می‌توانیم با کلیک کردن در هرجایی از بالا یا پایین شیب یا با کلیک کردن می‌توانیم متوقف، اضافه، حذف و تغییر را متوقف کنیم.
ما فقط می‌خواهیم تغییر رنگ را در حالت فعلی متوقف کنیم. ۲ بار روی اولین رنگ کلیک کنید و رنگ ۵۰a2e7 را اعمال کنید و سپس رنگ ۷۵cefc را به سمت راست متوقف کنید. برای اعمال شیب روی اوکی کلیک کنید تا سبک لایه ایجادشده را اعمال کنید. شما در حال حاضر درزمینه اثرات و سبک لایه‌ها دانش و مهارت لازم را دارا هستید و با مقداری تمرین و تکرار حرفه ای تر خواهید شد.

امیدواریم از آموزش فوق استفاده کافی را برده باشید. از سایر آموزش های فتوشاپ نیز دیدن فرمایید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.