آموزش کار با لایه های فتوشاپ

در ادامه سری آموزش‌های کاربردی نرم‌افزار فتوشاپ، باید بگوییم که لایه‌ها یکی از ویژگی‌های توانمند فتوشاپ هستند از آنجایی مانند تکه‌هایی که با کنار هم قرار گرفتن، یک عکس را تولید می‌کنند. شما می‌توانید با لایه‌ها رسم کنید، ویرایش نمایید، بچسبانید و محتوا را جای گزاری کنید بدون اینکه برای دیگر اجزا اختلال ایجاد کنید. به زبان ساده این بخش به شما این امکان رو می‌ده تا بدون ترس از خراب شدن بخش‌های دیگر تصویر، بتونید بر روی تصویر هر تغییری رو اعمال کنید و درنهایت اگر از تغییر اعمال‌شده رضایت نداشتید با پاک کردن آن لایه، اصل تصویر دست‌نخورده برای شما باقی خواهد ماند. با نوشت یار همراه باشید.

چطور با لایه ها در فتوشاپ کار کنیم

این گرافیک نشان می‌دهد که لایه‌ها چگونه می‌توانند انباشته شوند تا یک ترکیب را به وجود آورند. لایه‌ها هم اجزای شفاف و هم اجزای مات را شامل می‌شوند، بنابراین وقتی لایه‌ها را انباشته می‌کنید این را به خاطر بسپارید. مثلاً در گرافیک بالا، عکس سمت راست از مجموع ۳ لایه سمت چپ تشکیل‌شده است. لایه بالایی همان نوشته “Photoshop till you DROP” است، لایه وسط همان آدمی است که افتاده و لایه زیرین هم همان تصویر رنگ آبی پس‌زمینه است.

سازماندهی و جابجایی لایه‌ها

هدایت کردن و سازمان دهی کردن لایه‌ها

سازمان‌دهی لایه‌ها و توانایی هدایت کردن آنها فاکتور بسیار مهمی است وقتی روی لایه‌ها کار می‌کنیم. این بخش به شما نشان می‌دهد که چگونه لایه ها را انتخاب کنید، حرکت دهید، پوشه بسازید، جستجو کنید و سازمان‌دهی کنید.

انتخاب یک لایه

به‌منظور اینکه کارهای بیشتری در فتوشاپ اجرا کنید، شما حداقل به یک لایه انتخاب‌شده نیاز خواهید داشت.

 • برای انتخاب لایه فقط روی Layers Palette کلیک کنید. لایه آبی خواهد شد تا مشخص شود انتخاب‌شده است
 • برای انتخاب چندین لایه، کلید CMD یا CTRL را بروی صفحه‌کلید نگه‌دارید و روی هرکدام از لایه‌ها که می‌خواهید انتخاب کنید، کلید نمایید. برای انتخاب چندین لایه متوالی، اولین لایه را انتخاب کنید و سپس کلید Shift را نگه‌دارید و لایه‌های بعدی را انتخاب کنید.

حرکت لایه‌ها

همان‌طور ک میدانیم،طبقه‌ای که لایه‌ها دران انباشته می‌شوند باعث تغییر در ظاهر تصویر شما می‌شود. این خیلی مهم است که شما بدانید چگونه لایه ها را حرکت دهید که قادر باشید در صورت نیاز طبقه‌بندی آنها را تغییر دهید.

 • لایه‌ای را که می‌خواهید حرکت دهید انتخاب کنید.
 • کلیک کنید و موس را نگهدارید و لایه را به محل موردنظر بکشید. یک خط خیلی نازک بین لایه‌ها آشکار خواهد شد تا نشان دهد لایه کجا قرار می‌گیرد. شما لایه را درجایی ک می‌خواهید برده‌اید، موس را رها کنید، و لایه به جایگاه جدید انتقال خواهد یافت.

پیدا کردن لایه‌ها

اکثر هر صفحه فتوشاپ دارای چندین لایه هستند که می‌توانند به‌سرعت روی‌هم پوشانده می‌شوند و پیدا کردن لایه‌ها سخت می‌شوند. خوشبختانه ابزارهایی وجود دارند که بتوان انواع مختلف لایه‌ها را پیدا کرد.

 • روی Search Dropdown  کلیک کنید تا انتخاب کنید که آیا شما می‌خواهید بر اساس نوع، تام، افکت یا رنگ لایه را جست‌وجو کنید
 • بعد از انتخاب نوع جست‌وجو، برنامه قسمت راست Search Dropdown را به‌منظور ویژگی‌های بیشتری از نتایج جست‌وجو انتخاب کنید.

ایجاد گروه لایه‌ها

ویژگی دیگری که به شما کمک می کند لایه‌ها را سازماندهی کتید ایجاد پوشه‌ها هستند که به‌عنوان گروه شناخته می‌شوند. شما می نوانید در گروه اضافه کنید و هر طوری که می‌خواهید سازماندهی کنید.

 • یک پوشه جدید بسازید با کلیک روی Greate a new group در دکمه Layers palette
 • لایه‌ها را داخل پوشه گروپ بکشید.
 • روی group name در دکمه Layers palette دابل کلیک کنید و نام گروه را تغییر دهید.

انواع لایه‌ها

انواع مختلفی از لایه‌ها موجود می‌باشد. بعضی لایه‌ها بخش‌هایی از تصویر نهائی می‌باشند که شما داخل همدیگر می‌کشید، بعضی از لایه‌ها شکل یا متن می‌باشند و بعضی لایه‌ها پرکننده و یا تنظیم‌کننده می‌باشند. لایه‌های پرکننده یا تنظیم‌کننده به شما اجازه می‌دهند بدون اینکه تصویر اصلی را تغییر دهید، با رنگ‌ها و افکت‌ها بازی کنید. اگر نظرتان تغییر کرد می‌توانید لایه‌های پرکننده و تنظیم‌کننده را حذف کنید یا تغییر دهید.

لایه‌ی پشت زمینه-background layer

وقتی که شما ابتدا یک تصویر را در فتوشاپ باز می‌کنید، لایه‌ی قراردادی که شامل آن تصویر می شود تصویر پشت زمینه نامیده می‌شود. تصویر پشت زمینه یک لایه‌ی حفاظتی می‌باشد و خیلی فیلترها و افکت‌ها در لایه‌ی پشت زمینه قابل‌اجرا نمی‌باشند.

لایه‌ی پشت زمینه همیشه Back ground نامیده می شود و همیشه قفل و یا حفاظت شده خواهد بود.

لایه‌ی تصویر- image layer

لایه‌ی تصویر لایه هایی هستند که شامل هر اطلاعات تصویری می‌باشند. هرگاه ما یک لایه‌ی جدید می‌سازیم، به‌صورت قراردادی Image layer نامیده می‌شود.

لایه تنظیمات- Adjustment layer

لایه هماهنگ‌کننده که شامل تصاویری می‌باشند که فقط اطلاعات را همسان می‌کنند و می‌توانند در هرزمانی حذف شوند. لایه‌های هماهنگ‌کننده برای تصاویر شما پیشنهاد می‌شوند زیرا هیچ آسیبی به تصویر نمی‌رسانند.

لایه‌های تایپی-Type layer

لایه‌های تایپی فقط شامل نوشتار زنده می‌باشند. آنها می‌توانند از طریق Type tool ایجاد و ویرایش شوند.

لایه‌های پرکننده-Fill layer

لایه‌های پرکننده می‌توانند شامل رنگ‌های جامد، سطح شیب‌دار و یا الگوها باشند می‌توانید با رفتن به Layer در منو و انتخاب Fill layer و انتخاب الگو، رنگ جامد و… یک لایه پرکننده ایجاد کنید.

لایه‌های شکل-Shape layer

لایه‌های شکلی شامل شکل‌هایی که با استفاده از Shape layer رسم می‌شوند، می‌باشد. به‌منظور ویرایش لایه‌ی شکلی Layer را انتخاب کنید و از طریق Shape tool برای برنامه‌ها اقدام کنید.

اجزای لایه

شناختن اجزای لایه‌ها به شما کمک خواهد کرد به هنر بفهمید لایه‌ها چگونه کار می‌کنند. لایه‌ها بیشتر از یک شیء خاص هستند. در زیر شکل یک لایه و توضیحات همه‌ی اجزای اصلی و ویژگی‌های آن می‌باشد.

لایه‌ی بندانگشتی-Layer Thumbnail

این لایه کوچک نشان می‌دهد که اجزای این لایه، یک لایه هماهنگ‌کننده می‌باشند.

نقاب لایه-Layer Mask

نقاب لایه مثل یک استنسیل برای لایه می‌باشد. نقاب لایه به ما اجازه می‌دهد که اجزای خاصی از لایه قابل‌نمایش یا مخفی باشند. قسمت‌های سفید در نقاب نمایش داده می‌شوند در حالی قسمت‌های مشکی مخفی هستند.

نام لایه-Layer Name

این نام لایه را نمایش می‌دهد.

تغییر نام لایه

با دو کلیک بر روی نام لایه و تایپ نام جدید و فشار دادن دکمه enter نام لایه عوض می‌شود.

دکمه‌ی کنترل قابل‌مشاهده بودن- Visibility Toggle

این یک ویژگی دستی لایه است که اجازه می‌دهد یک بخش خاص لایه را بدون حذف کردن آن مخفی یا قابل‌مشاهده کنیم و با برداشتن علامت چشم، لایه در تصویر شما مخفی می‌شود.

لایه و لینک نقاب- Layer and Mask Link

این لینک وقتی ظاهر می‌شود که شما یک لایه نقاب را به لایه‌ها اضافه نمایید. این لینک  کمک می‌کند تا مطمئن شوید که همه‌ی تغییرات در لایه نقاب انجام‌شده است.

ویژگی‌های لایه‌ها

لایه‌ها بسیار توانمند هستند زیرا ویژگی‌ها و افکت‌های بسیاری دارند که در لایه‌ها قابل‌اجرا می‌باشند. یادگیری ویژگی‌های لایه‌ها به شما کمک می‌کند افکت‌های خلاقانه و یگانه‌ای برای تصاویر و ترکیب‌هایتان بسازید.

کدری(تیرگی) و پر کردن- Opacity and Fill

کدری و پر کردن به شما اجازه می‌دهد که کدری ( یا روشنایی) لایه را تغییر دهید.

مدل‌های ترکیبی- Blending Modes

مدل‌های ترکیبی در ظاهر لایه و چگونگی نمایش آن تأثیر می‌گذارند. مدل‌های ترکیبی در ۵ گروه تقسیم می‌شوند که در تفاوت لایه‌ها تأثیر می‌گذارند. بهترین روش برای استفاده از مدل‌های ترکیبی، ترکیب کردن و هماهنگ کردن آنها و امتحان کردن آنها با انواع مختلف است.

قفل‌کردن لایه‌ها- Locking Layers

قفل‌کردن لایه‌ها می‌تواند یک ابزاردستی باشد وقتی‌که با فتوشاپ کار می‌کنید. چنین راه برای قفل‌کردن لایه یا اجزای لایه وجود دارد.

ادغام کردن و پهن کردن لایه‌ها- Merging and Flattening

اگر شما نیاز داشته باشید چندین لایه را ترکیب کنید و یا تصویر نهایی پهن کنید می‌توانید از دستور ادغام کردن و پهن کردن لایه‌ها استفاده کنید.

ترکیب کردن و یا ادغام کردن چندین لایه با انتخاب لایه، و سپس راست کلیک روی نام لایه‌ی یکی از لایه‌های انتخابی Merge Selected را از منو انتخاب کنید سپس همه‌ی لایه‌های انتخابی دریکی از ترکیبات خواهند شد.

دکمه‌های لایه‌ها- Layer Buttons

به ترتیب از چپ به راست:

 • لینک کردن لایه‌ها به هم (برای جابجایی همزمان دو یا چندلایه)
 • ایجاد یک Layer style یا افکت به لایه
 • ایجاد یک نقاب یا ماسک برای یک لایه
 • ایجاد یک تنظیمات برای یک لایه
 • ایجاد یک گروه لایه جدید
 • ایجاد یک لایه جدید
 • حذف یک لایه

امیدواریم از آموزش فوق استفاده کافی را برده باشید. از سایر آموزش های فتوشاپ نیز دیدن فرمایید.

نوشت‌یار پیشنهاداتی برای شما داره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.