مقاله اصول ماشین‌کاری به روش اسپارک

مقالات رایگان نوشت یارفرمت: آفیس وورد – پی دی اف
زبان: فارسی
قیمت: رایگان

چکیده‌ی مقاله اصول ماشین‌کاری به روش اسپارک

در سال ۱۷۶۸ جوزف پریستلی مشغول مطالعهٔ طیف نور سفید با استفاده از تخلِیهٔ خازن بود و مشاهده کرد جرقه‌هایی که به وجود آمده، آثاری بجای گذاشته است که با دست پاک نمی‌شود و آثاری شبیه به آثار ذوب بود. این مسئله را در نامه‌ای که به یکی از دوستانش نوشت ذکر کرد و این نامه در کتابخانه روسیه باقی ماند. درسال ۱۹۳۴ برادران لازانکو این موضوع را می‌بینند. زمان پریستلی الکتریسیته‌های جاری هنوز اختراع نشده بود ولی اکنون موجود بود.

این دو برادر با مشاهدهٔ این نامه سعی می‌کنند با استفاده از الکتریسیته جاری از سطح الکترود ذراتی را جدا کنند و آثاری را به وجود آورد که با تلاش‌های آنها در سال ۱۹۴۳ اولین ماشین EDM توسط مدار R.C تولید می‌شود. آن موقع زمان جنگ جهانی دوم و همزمان با شدن موتور جت و موشک‌های دوربرد و……. بود این ماشین کاربرد زیادی پیدا کرد و البته آن زمان مباحثی مانند سیمی کانداکتو Semiconductor هنوز ایجاد نشده بود.

این ماشین با استفاده از امکانات ابتدایی مانند مقاومت و سلف‌ها ودیزدهای خلاء ساخته شد و عمر و پاسخ فرکانسی کمی داشتند. ولی با پیشرفت علوم Electronic و Electro technique، این ماشین بهبود و گسترش یافت و طبعاً توانائی‌های آن‌هم افزایش پیدا کرد. برای مثال Semiconductor ها و ترانزیستورها در اواخر ۶۰ و IC ها integrate circuit)) و مایکرو پروسورها در اواخر دههٔ ۷۰ ساخته شدند که به‌عنوان مثال هم‌اکنون در ماشین‌های EDM و بخصوص در CNC ها خیلی از کارهایشان توسط کامپیوتر هدایت و کنترل می‌شود و یا سیستم ایجاد پالس‌ها منقطع به این شکل نیست که با یک اسیلاتور تولید شود بلکه از همان کریستال کواتزی که clock time های کامپیوتر را می‌سازند و Sequence های کامپیوتر را تنظیم می‌کنند، برای تولید این پالس‌ها استفاده می‌شود.

توجه: برای دانلود رایگان مقاله از بخش نظرات همین مطلب درخواست دهید. در کمتر از ۲۴ ساعت مقاله برای شما ایمیل می‌شود.
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.