استفاده حرفه ای از استایل ها در فتوشاپ

استفاده حرفه ای از استایل ها در فتوشاپدر این پست قصد داریم ده تا از جلوه‌های هنری و بسیار جالب فتوشاپ را به شما معرفی کنیم. البته همه این جلوه‌ها در دسته Layer Style در فتوشاپ قرار دارند. به کمک این فرمان می‌توانید جلوه‌های بسیار زیبایی را مانند جلوه‌های سایه، حاشیه، درخشندگی، ساتن و … در لایه‌های موجود در پانل هر لایه‌ای اعمال کنید و تصاویر فوق‌العاده حیرت‌انگیز و زیبا داشته باشید.  با نوشت یار همراه باشید.

آموزش جلوه دادن به تصاویر در فتوشاپ

برای فراخوانی و استفاده از این جلوه‌ها ابتدا باید لایه موردنظر را انتخاب کرده سپس از نوار منو با کلیک بر گزینه Layer و سپس Layer Style، جلوه دلخواه خود را انتخاب کنیم. ضمناً روش دومی هم وجود دارد، یعنی می‌توان با دو بار کلیک کردن در قسمت خالی لایه موردنظر (جلوی اسم لایه) نیز پنجره Layer Style را فراخوانی و جلوه موردنظر را انتخاب کرد و به اعمال آن پرداخت. از جلوه‌های این بخش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. دقت داشته باشید که تنظیمات فراوانی برای هر جلوه می‌توان در نظر گرفت.

جلوه Drop Shadow یا جلوه سایه

به کمک این جلوه می‌توان سایه‌ای برای لایه موردنظر اعمال کنیم. در این جلوه از قسمت Angle جهت سایه ایجادشده قابل تنظیم بوده و با گزینه Distance فاصله سایه از لایه موردنظر تنظیم می‌شود و با گزینه Size نیز می‌توان محوشدگی سایه اعمال‌شده را تنظیم کرد.

یک- ابتدا پنجره‌ی تنظیمات Drop Shadows را بازکنید.

دو- در قسمت بالای پنجره‌ی مربوط به Drop Shadows، منوی آبشاری Blend Mode را مشاهده می‌کنید. در کنار Blend Mode یک باکس رنگ نیز وجود دارد که رنگ سایه را مشخص می‌کند. رنگ مشکی به صورت پیش‌فرض قرار دارد اما با کلیک کردن روی آن، می‌توانید رنگ دلخواهتان را انتخاب کنید.

سه- در تصویر زیر یک متن را می‌بینید که یک بار به آن سایه‌ی مشکی و بار دیگر، سایه‌ی زرشکی داده‌ایم. تفاوت این دو نوشته و سایه‌شان را ملاحظه می‌کنید. بنابراین یک تغییر کوچک در رنگِ سایه، می‌تواند تأثیر مهمی داشته باشد.

جلوه Inner Shadow یا درون سایه

جلوه درون سایه نیز مانند جلوه سایه به‌منظور ایجاد سایه استفاده می‌شود تنها تفاوتشان این است که در این حالت سایه ایجادشده به سمت داخل لایه موردنظر خواهد بود که تنظیماتی شبیه به جلوه قبلی دارد.

جلوه Outer Glow یا درخشندگی

این جلوه می‌تواند در اطراف لایه موردنظر درخشندگی ایجاد کند. جلوه‌ای که در این حالت ایجاد می‌شود شبیه حالتی است که جسمی در مقابل منبع نوری قرارگرفته و نور از اطراف آن به چشم ما می‌رسد. با کلیک روی مربع رنگی واقع در قسمت Structure می‌توانیم رنگ درخشندگی ایجادشده را تنظیم کنیم و حتی آن را از حالت تک‌رنگ به حالت گرادیان تبدیل کنیم. از دیگر گزینه‌های قابل تنظیم این جلوه می‌توان به Spread جهت تنظیم غلظت درخشندگی ایجادشده و گزینه Size برای تنظیم اندازه درخشندگی اشاره کرد. در این جلوه با تنظیم قسمت Technique در حالت Softer لبه‌های نرم‌تر و در حالت Precise لبه‌های تیزتری ایجاد خواهد شد. تنظیمات این جلوه مانند جلوه زیر می‌باشد.

جلوه Inner Glow یا درخشش داخلی

این جلوه نیز تقریباً مثل جلوه Outer Glow عمل کرده و تفاوت آن در اعمال درخشندگی به سمت داخل لایه انتخاب‌شده خواهد بود. یک لایه جدید ایجاد کرده و بر روی لایه آن دابل کلیک کنید. گزینه Inner Glow را انتخاب کنید. همان‌طور که مشاهده می‌کنید این صفحه از ۳ قسمت تشکیل‌شده است.

بخش اول مربوط به تنظیمات Blend mode می‌باشد.
گزینه دوم Opacity که با کم یا زیاد کردن آن شفافیت کم یا زیاد می‌شود.
با کلیک بر روی مربع رنگی (آبی) یا طیف رنگی می‌توانید رنگ ساختار کلی کادر کشیده شده را تغییر بدهید.

بخش بعدی Element می‌باشد. گزینه اول technique است که دارای ۲ زیرمجموعه است. در این جلوه با تنظیم قسمت Technique در حالت Softer لبه‌های نرم‌تر و در حالت Precise لبه‌های تیزتری ایجاد خواهد شد. گزینه خفه کردن (Choke) نیز به توسعه و یا انسداد مرز مات شدگی سایه و لایه منجر می‌شود، به‌طوری‌که اگر این درصد کم باشد، مرز بین سایه و لایه یکنواخت‌تر و با شیب کم است و اگر این درصد زیاد شو، شیب تغییرات زیاد و مرز بین سایه و لایه پررنگ‌تر خواهد بود.

Size: سایز هم که مربوط به‌اندازه سایه ایجادشده می‌باشد که نسبت به ۲ گزینه بالا می‌تواند محو یا به‌صورت یکدست سایه را کم یا زیاد کند.

بخش بعدی Quality می‌باشد. بخش Quality: گزینه‌ی تراز (Contour) در هر افکت وظیفه خاصی به عهده دارد. در افکت Outer Glow، انتخاب نوع تراز، شیوه و نوع نور را تحت تأثیر قرار می‌دهد. مثلاً برای حالت تراز خطی (Linear Contour) که حالت پیش‌فرض فتوشاپ نیز هست، نور به‌طور یکنواخت و خطی تولید می‌شود، توصیه می‌شود سری به سایر ترازها زده و این منحنی‌ها را امتحان کنید.
با فعال کردن چک باکس گزینه Anti-Alias گوشه‌های سایه کادر موردنظر به‌صورت خودکار کمی هموارتر به نظر خواهد رسید.
در بین این گزینه‌ها اغلب با اصطلاح Jitter مواجه می‌شوید. این تنظیم باعث می‌شود که در سراسر قلمو تغییر اعمال شود.

جلوه Bevel And Emboss یا جلوه بیرونی و برجسته

تقریباً می‌توان گفت جالب‌ترین جلوه موجود در بین جلوه‌های فتوشاپ Bevel And Emboss است که به لایه انتخاب‌شده حجمی‌اعمال کرده و آن را برجسته یا فرورفته نمایش می‌دهد. در قسمت Structure این جلوه با گزینه Style نحوه اعمال حجم مشخص می‌شود که در پنج حالت Outer Bevel (حجم به سمت خارج لایه)، Inner Bevel (حجم به سمت داخل لایه)، Emboss (حجم در سمت داخل و خارج لایه)، Pillow Emboss (حجم در هر دو سمت با ایجاد فرورفتگی در وسط) و بالاخره Stroke Emboss (ایجاد حجم روی حاشیه لایه انتخاب‌شده) قابل تنظیم است. در این قسمت با گزینه Depth شدت ایجاد جلوه حجمی‌و با گزینه Size اندازه حجم ایجادشده و با گزینه Softer نرمی‌کناره‌های حجم ایجادشده تنظیم می‌شود. درصورتی‌که بخواهیم تنظیمات بیشتری روی حجم ایجادشده داشته باشیم، این کار از قسمت Shading قابل انجام خواهد بود. همراه این جلوه ۲ گزینه نیز مشاهده می‌شود که از گزینه Contour برای تنظیم لبه‌های حجم ایجادشده و گزینه Texture برای ایجاد بافت روی حجم ایجادشده مورداستفاده قرار می‌گیرد.

جلوه Satin یا جلوه ساتن

این جلوه همان‌طور که از نامش پیداست جلوه‌ای شبیه به انعکاس و برق پارچه ساتن را شبیه‌سازی می‌کند. از تنظیمات مهم این جلوه به Distance جهت تنظیم فاصله و Size به‌منظور تنظیم اندازه جلوه می‌توان اشاره کرد. از قسمت Angle نیز زاویه اعمال جلوه قابل تنظیم است.

اضافه کردن افکت satin به یک لایه

برای اضافه کردن satin به یک لایه، کافی است که در پنل layers، لایه‌ای که می‌خواهیم effect بر روی آن اعمال شود را انتخاب کنیم. سپس در پایین پنل، بر روی آیکون fx کلیک کرده و satin را انتخاب می‌کنیم. تا پنجره layer style به‌قرار زیر باز شود.

بر روی گزینه satin کلیک می‌کنیم تا هم فعال شود و اعمال شود.

نکته: برای هر لایه، می‌توانیم بیشتر از یک effect را به‌طور همزمان اعمال کنیم.

برای اضافه کردن satin، ویژگی‌های زیر را تنظیم می‌کنیم

ویژگی blend mode: در این قسمت، blend mode را تنظیم می‌کنیم.
ویژگی opacity: کمی پایین‌تر، می‌توانیم میزان opacity که میزان کدری color overlay است را تنظیم کنیم.
انتخاب رنگ: در کنار ویژگی blend mode، می‌توانیم رنگ satin اعمالی را نیز تعیین کنیم.
ویژگی‌های angle و distance: در قسمت بعدی می‌توانیم angle و distance اطلسی که همان زاویه و فاصله‌ی آن است، را تغییر دهیم. این کار را می‌توانیم بیرون از پنجره‌ی layer styles نیز با drag and drop کردن بر روی تصویر اصلی، انجام دهیم.
ویژگی size: اندازه‌ی effect را تعیین می‌کند. هر چه بیشتر باشد، اندازه‌ی satin بزرگ‌تر است.
ویژگی contour: می‌توانیم contour برای تعیین نوع satin اعمال‌شده را تغییر دهیم.
ویژگی anti-aliased: اگر این ویژگی فعال باشد، فتوشاپ به‌صورت اتوماتیک کناره‌های ناحیه‌ی موردنظر را به‌آرامی رنگ می‌کند تا به‌صورت یکنواخت درآید.
ویژگی invert: با اعمال effect از نوع satin، بعضی از قسمت‌های تصویر این effect بر روی آن‌ها اعمال‌شده است و بعضی قسمت‌های دیگر مصون مانده‌اند. اگر تیک این گزینه را بزنیم، جای این دو قسمت عوض می‌شود: یعنی قسمت‌هایی که effect بر روی آن‌ها اعمال نشده است، بر رویشان اعمال می‌شود و برعکس.
دکمه make default: اگر تنظیمات را طوری انجام داده‌ایم که می‌خواهیم در آینده هر وقت می‌خواهیم این effect را اعمال کنیم، اولین بار همین تنظیمات را ببینیم، دکمه‌ی make default را می‌زنیم.
دکمه reset to default: اگر تنظیمات را تغییر داده‌ایم و الآن می‌خواهیم به حالت اول برگردیم، دکمه‌ی reset to default را می‌زنیم.
حال می‌توانیم ok کنیم.

تقسیم شدن لایه‌ی تصویر به سه قسمت، بعد از اضافه کردن satin

قسمت اول، خود لایه‌ی شامل تصویر اولیه است که با یک علامت fx در کنار آن ظاهرشده است و با دابل کلیک بر روی آن، دوباره پنجره layer styles باز می‌شود و می‌توانیم تمام style هایی که اعمال کرده‌ایم را ببینیم و تغییر دهیم. همچنین یک فلش کوچک نیز وجود دارد که با استفاده از آن، می‌توانیم لیست effect های اعمال‌شده را نمایان یا مخفی کنیم.

قسمت دوم، شامل کلمه‌ی effects و یک علامت چشم در کنار آن است. با کلیک بر روی آن، تمام effect هایی که اعمال کرده‌ایم، show/hide می‌شوند.

قسمت سوم، هم شامل لیست تمام effect هایی است که بر روی لایه اعمال کرده‌ایم. می‌توانیم هرکدام را که مایل بودیم، show/hide کنیم.

جلوه Color Overlay یا جلوه روکش رنگ

به کمک این جلوه می‌توان رنگ دلخواهی را به‌کل لایه موردنظر اعمال کرد. این جلوه تنظیم فراوانی نداشته و مهم‌ترین تنظیم آن همان انتخاب و تغییر رنگ اعمال‌شده است که با کلیک روی مربع قرمزرنگ انجام می‌گیرد.

جلوه Gradient Overlay یا روکش شیب (گرادیان)

این جلوه نیز همانند جلوه قبلی جهت اعمال رنگ روی کل لایه استفاده می‌شود با این تفاوت که در این جلوه به‌جای اعمال یک رنگ خاص می‌توان شیبی از رنگ‌های دلخواه را در حالت‌های مختلف اعمال کرد. از تنظیمات این جلوه می‌توان به انتخاب رنگ‌های موردنظر که با کلیک روی مستطیل مقابل گزینه Gradient قابل‌تغییر است و انتخاب نحوه اعمال رنگ‌های انتخاب‌شده در حالات خطی، گرد، زاویه‌دار، انعکاسی و الماسی اشاره کرد. از قسمت Angle زاویه اعمال شیب رنگی و از بخش Scale اندازه آن قابل تنظیم خواهد بود.

جلوه Pattern Overlay یا الگوی پوشش

کارکرد این جلوه نیز همانند ۲ جلوه قبل عمل می‌کندبا این تفاوت که در این جلوه به‌جای اعمال رنگ، بافت و طرحی روی کل لایه انتخاب‌شده اعمال می‌شود. در این جلوه از قسمت Pattern بافت موردنظر برای اعمال روی لایه انتخاب‌شده و از قسمت Scale اندازه آن قابل تنظیم خواهد بود. در قسمت Pattern علاوه بر امکان انتخاب بافت‌های موجود با کلیک روی مثلث سمت راست آن می‌توان انواع مختلفی از بافت‌های تعریف‌شده فتوشاپ را فراخوانی و استفاده کرد. روش ایجاد این جلوه به‌صورت زیر است: یک صفحه بازکرده و یک متن به‌طور دلخواه وسط کادر تایپ کنید. سپس بر روی لایه دابل کلیک کرده و گزینه Pattern Overlay را انتخاب کنید.

Blend Mode: حالت‌های ترکیبی در لیست Blend Mode قرارگرفته است که هرکدام به‌صورت مستقیم بر روی تصویر و طرح شما تأثیر می‌گذارد. به‌صورت پیش‌فرض بر روی Normal یا Multiply تنظیم‌شده که شما می‌توانید گزینه‌های دیگر آن را نیز انتخاب کنید.

گزینه دوم Opacity که باکم یا زیاد کردن آن شفافیت کم یا زیاد می‌شود. از قسمت pattern می‌توانید الگوی موردنظرتان را بر روی متن یا یک صفحه اعمال کنید. بر روی مثلث کوچکی گه در سمت راست با عدد ۱ مشخص‌شده است کلیک کرده و یک الگو را انتخاب کنید. از طریق مثلث شماره ۲ نیز می‌توانید به الگوهای دیگر دسترسی داشته باشید. شما می‌توانید از طریق روش زیر یک الگو را خودتان ایجاد و به لیست پیش‌فرض اضافه کنید.

۱- تصویری که می‌خواهید به‌عنوان الگو استفاده شود را بازکرده و بخشی از آن را با ابزار rectangle Marque tool در پالت ابزار انتخاب کنید.
۲- از منوی اصلی (Menu Bar) و در زبانه Edit گزینه Define Pattern را انتخاب نمایید.
۳- در پنجره بازشده، الگو را بانام دلخواه ذخیره کنید.
این الگو در باکس پنجره افکت Pattern Overlay به جمع سایر الگوها افزوده می‌شود.
از طریق گزینه Scale اندازه بافت را می‌توانید بزرگ یا کوچک کنید.

جلوه Stroke یا افکت خط دور

به کمک این جلوه که کاربرد فراوانی نیز دارد، می‌توان در اطراف لایه موردنظر حاشیه‌ای به ضخامت دلخواه ایجاد کرد. این حاشیه ممکن است به‌صورت تک‌رنگ (color)، شیب رنگ (Gradient) یا بافت (Pattern) اعمال شود که از قسمت Fill Type قابل تنظیم است. از قسمت Size اندازه و از قسمت position محل اعمال حاشیه (به سمت بیرون، به سمت داخل یا وسط) قابل تنظیم است. مراحل کار برای اعمال این جلوه در زیر آمده است.

افزودن افکت خط دور به نوشته

برای مثال ما با یک فونت ضخیم عبارت style را بر روی یک پس‌زمینه مشکی می‌نویسیم:

در پنل لایه‌ها شما یک پس‌زمینه و یک لایه متن را خواهید دید روی لایه متن کلیک کنید تا انتخاب شود:

برای افزودن خط دور بر روی آیکون افکت لایه در پنل لایه‌ها کلیک کنید:

حالا از منوی ظاهرشده گزینه Stroke را انتخاب کنید:

در پنجره بازشده رنگ خط دور را در قسمت color swatch انتخاب کنید:

سپس از پنجره انتخاب رنگ یک رنگ آبی کمرنگ را برای خط دور انتخاب نمایید:

می‌توانید اندازه خط دور را Size=12 px قرار دهید:

و درنهایت پس از اعمال جلوه نوشته ما به‌صورت زیر درمی‌آید.

تمام این جلوه‌ها پس از اعمال به‌صورت علامت fx در ادامه نام لایه در پانل لایه‌ها قابل‌مشاهده است که با کلیک روی مثلث کنار آن به‌صورت گسترده و با کلیک دوباره به‌صورت جمع شده مشاهده می‌شود و در صورت نیاز می‌توان با کلیک روی آیکون چشم موجود در کناره سمت چپشان آنها را فعال یا غیرفعال کرد.

امیدواریم از آموزش فوق استفاده کافی را برده باشید. از سایر آموزش های فتوشاپ نیز دیدن فرمایید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.