۶ منبع علمی مناسب برای مقاله نویسی

۶ منبع علمی مناسب برای مقاله نویسیبرای نوشتن یک مقاله خوب نیاز به منابع مناسب دارید. در این مقاله از نوشت یار قصد داریم تا ۶ منبع مناسب برای مقاله نویسی که از طریق آن‌ها می‌توانید اطلاعات اولیه جهت نوشتن یک مقاله را به دست آورید را بیان کنیم. توجه داشته باشید که منابع موجود در این مقاله به صورت کلی بیان شده و دارای زیرمجموعه‌هایی نیز هستند.

پایگاه‌های علمی تامسون رویترز

در سال‌های دور تعداد جوایز نوبل، تعداد پژوهشگران استناد شده و تعداد مقالات چاپ‌شده در مجلاتی از قبیل نیچر و ساینس معیارهای ارزیابی و رتبه‌بندی دانشگاه‌ها بوده‌اند. در سال‌های اخیر معیار دیگری به نام “ISI” نیز در محافل علمی مطرح است. ISI نشانه اختصاری مؤسسه اطلاعات علمی است که مهم‌ترین و معتبرترین نمایه برای مجلات علمی به شمار می‌آید.

ISI در سال ۱۹۶۲ توسط اوگن گارفیلد پایه‌ریزی شد و در سال ۱۹۹۲ در اختیار شرکت چندملیتی تامسون رویترز قرار گرفت. یکی از زیرمجموعه‌های این شرکت WOS7 است که نمایه ISI را، پس از بررسی‌های لازم، به مجلات علمی واجدالشرایط تخصیص می‌دهد. در WOS دو نوع مجله وجود دارد، اول مجلاتی که دارای ضریب تأثیر بوده و به JCR8 معروف‌اند، دوم مجلاتی که بدون ضریب تأثیر هستند و ISI Listed نام دارند.

مشخصاً مجلات JCR از مجلات ISI Listed معتبرتر هستند. لازم به ذکر است یک مجله می‌تواند به دلیل کاهش بار علمی آن از لیست مقالات ISI کنار گذاشته شود. برای اطمینان از نمایه بودن یک مجله در WOS یا به عبارت ساده‌تر ISI بودن یک مجله می‌توانید به آدرس اینترنتی زیر مراجعه کنید:
http://ip-science.thomsonreuters.com/mjl/#journal_lists

موتور جست و جوی PubMed

PubMed یک موتور جستجوی قدرتمند برای موضوعات حوزه پزشکی و زیست‌شناسی است که تحت نام پایگاه MedLine فعالیت می‌کند. کتابخانه دارویی ایالات‌متحده آمریکا NLM و مؤسسات ملی سلامت از این پایگاه داده برای بازیابی اطلاعات استفاده می‌کنند.

PubMed برای اولین بار در سال ۱۹۹۶ به طور رسمی شروع به فعالیت کرده است و داده‌هایش را به‌طور رایگان در اختیار جهانیان قرار می‌دهد. برای اطمینان از نمایه بودن یک مجله در PubMed می‌توانید به آدرس اینترنتی زیر مراجعه کنید:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/nlmcatalog/

پایگاه علمی اسکو پوس

مؤسسه اسکو پوس یک پایگاه استنادی بسیار معتبر است که اطلاعات کتابشناختی حدود ۲۲۳۳۳ حوزه علمی را تحت پوشش خود دارد. هم‌اکنون این پایگاه حدود ۲۳۳۳۳ مجله معتبر را نمایه کرده است.

مالک اصلی این پایگاه الزویر است و داده‌هایش از طریق اشتراک‌گذاری آنلاین در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد. برای اطمینان از نمایه بودن یک مجله در اسکو پوس می‌توانید به آدرس اینترنتی زیر مراجعه کنید:
http://www.scimagojr.com/journalsearch.php

مرکز استنادی علوم جهان اسلام (ISC)

این مرکز در سال ۱۳۸۳ شمسی باهدف ارزیابی مجلات علمی کشورهای اسلامی تأسیس شد. مرکز مذکور علاوه بر مجلات داخلی، مجلات بین‌المللی متقاضی را نیز مورد ارزیابی قرار داده و ضریب تأثیر جداگانه‌ای به مجلات تخصیص می‌دهد.

به بیانی ساده می‌توان گفت ISC همان نمونه ایرانی ISI است که اکنون حدود ۵۷ کشور اسلامی در آن عضو هستند ضمن آنکه علاوه بر ارزیابی مجلات انگلیسی قادر به ارزیابی مجلات فارسی و عربی نیز است. برای اطمینان از نمایه بودن یک مجله در ISC می‌توانید به آدرس اینترنتی زیر مراجعه کنید:
http://mjl.isc.gov.ir/Default.aspx?lan=en

مجلات علمی پژوهشی

علمی پژوهشی نمایه‌ای است که از طرف کمیسیون بررسی نشریات علمی کشور به مجلات واجدالشرایط علمی داخلی اعطا می‌شود. مجلاتی می‌توانند نامزد دریافت این نمایه شوند که از ویژگی اصالت و ابداع برخوردار باشند. نتایج و خروجی‌های مجلات علمی پژوهشی حاصل مطالعات نظام‌مند بوده که منجر به پیشبرد مرزهای علم و فناوری می‌شوند.

مجلات علمی ترویجی

علمی ترویجی نیز نمایه‌ای است که از طرف کمیسیون بررسی نشریات علمی کشور به مجلات واجدالشرایط اعطا می‌شود. هدف این مجلات اشاعه و نشر یافته‌های علمی به بیان ساده‌تر و ارتقای سطح دانش خوانندگان است.

لازم به ذکر است علاوه بر مجلات معتبر و نمایه دار بالا مجلاتی تحت عنوان «مجموعه مقالات همایش» نیز به چاپ می‌رسند که نسبت به مجلات فوق‌الذکر از ارزش و اعتبار کمتری برخوردارند. سایر نمایه‌های معتبر دیگر عبارت‌اند از: Emerald، ProQuest، DOAJ، SID، Magiran، EBSCO، WHO و …

امتیاز دهید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به مناسبت یک سالگی و اولین تولد نوشت یار با وارد کردن کد yar98 در سبد خرید تا 15 اردیبهشت 20 درصد تخفیف بگیرید.
+