فتوشاپ چیست و چه کاربرد هایی دارد

می خواهم عکسی را فتوشاپ کنم، برنامه فتوشاپ برای موبایل داری؟ و سؤالات این‌چنینی را حتماً در طول زندگی روزمره‌تان شنیده‌اید. استفاده از واژه فتوشاپ بجای ویرایش نشان از تأثیرگذاری بالای این نرم‌افزار در زندگی ما دارد. در این پست قصد دارم تا شمارا کمی بیشتر با نرم‌افزار فتوشاپ آشنا کرده، تعدادی از کاربردهای آن را توضیح دهم و تاریخچه‌ای مختصر از آن را برایتان بازگو کنم. با نوشت یار همراه باشید

نرم‌افزار فتوشاپ چیست

به گفته ویکی‌پدیا “فتوشاپ (به انگلیسی: Photoshop، به معنی کارگاه عکس) یک پردازشگر گرافیکی است که به‌دست شرکت ادوبی گسترش‌یافته و برای ایجاد، ترکیب، ویرایش، بازسازی و یا دگرگونی تصاویر «عکس‌ها» بکار می‌رود”. این نرم‌افزار برای ویرایش تصاویر با امکانات فراوان کاربرد دارد. مثلاً فرض کنید بخواهید رنگ کلی یک عکس را تغییر دهید، یا متنی را بر روی عکسی بنویسید، یا پرتره‌ای را روتوش کنید و… البته مشخص است که همه این کارها را امروزه نرم‌افزارهای دیگر (حتی نرم‌افزارهای گوشی) هم انجام می‌دهند اما دلیل اینکه همه از تغییرات و ویرایش‌های عکس، با عنوان فتوشاپ یاد می‌کنند ریشه در عمر طولانی این نرم‌افزار دارد.

تاریخچه مختصر فتوشاپ

بر اساس ویکی پدیای فارسی “در حقیقت زادگاه فتوشاپ ایالت میشیگان آمریکا بوده است، گلن نول یک استاد دانشگاه علاقه‌مند به عکاسی بود که در خانه خود یک تاریکخانه شخصی داشت. رایانه‌های شخصی در آن زمان تازه اختراع‌شده بودند و گلن بسیار این اختراع را دوست داشت. فرزندان گلن نول نیز همچون پدرشان ذهن خلاقی داشتند و با در اختیار داشتن رایانه شخصی و یک تاریکخانه توانستند آینده روشنی برای خود خلق نمایند”

محیط اولین نسخه فتوشاپ

آنها در سال ۱۹۸۸ نرم‌افزاری تحت عنوان Image Pro را خلق کردند. پس از کامل شدن نرم‌افزار، جان پیشنهاد تجاری‌سازی آن را با توماس مطرح نمود. جان در آن موقع مشغول بازاریابی در شرکت «سیلیکون ولی» بود. خیلی از شرکت‌ها شیفته برنامه آنها شدند، اما شرکت بارنی اسکن از سایرین مشتاق‌تر بود. درنهایت جان و توماس با شرکت بارنی اسکن قرارداد بستند تا این نرم‌افزار را بانام فتوشاپ در کنار اسکنرهای این شرکت به فروش رسانند. در سال ۱۹۸۸ جان یک پیش‌نمایش از برنامه را در شرکت ادوبی به نمایش گذاشت و این اقدام آغازی برای ارائه فتوشاپ توسط ادوبی شد”

محیط آخرین نسخه فتوشاپ

کاربردهای نرم‌افزار فتوشاپ

حقیقت این است که در کشور ما آن‌گونه که باید از این نرم‌افزار کاربردی استفاده نمی‌شود. شاید عمده استفاده از فتوشاپ همان روتوش کردن یا ایجاد تصاویر فان و خنده‌دار از افراد یا طراحی پوستر باشد (در ایران). ولی اگر بخواهیم به‌طور علمی و در حیطه رشته گرافیک صحبت کنیم باید بگوییم که “همه‌کسانی که با گرافیک کامپیوتری سروکار دارند، به‌نوعی محتاج این نرم‌افزار هستند. فتوشاپ ابزاری ست برای همه‌کسانی که در کامپیوتر با گرافیک ثابت و حتی متحرک سروکار دارند. گرافیست‌ها، ناشرین کتب و مجلات، چاپخانه‌ها، شرکت‌های تبلیغاتی، طراحان سایت، عکاس‌ها، نقاشان هنری طراحان نرم‌افزارها، انیمیشن سازها و …. به فتوشاپ احتیاج دارند. فتوشاپ در عصر فنّاوری امروز یک نرم‌افزار حساب نمی‌شود بلکه یک صنعت به شمار می‌آید”.

“اگرچه در ابتدا فتوشاپ برای ویرایش عکس‌ها جهت چاپ روی کاغذ طراحی‌شده بود، اما به خاطر تنوع ابزارهایی که در اختیار کاربر می‌گذارد، از فتوشاپ به‌طور فزاینده‌ای برای تولید و ویرایش عکس‌ها در قالب‌های دیجیتال (به‌خصوص برای استفاده در وب) استفاده می‌شود. فتوشاپ همچنین با دیگر نرم‌افزارهای شرکت ادوبی برای ویرایش و ساخت انیمیشن و لوح‌های فشرده ارتباط قوی دارد. فایل‌ها در فرمت اختصاصی فتوشاپ پی‌اس‌دی می‌توانند به نرم‌افزارهای دیگر از قبیل ادوبی ایمیج‌ردی، ادوبی ایلاستریتور، ادوبی پریمایر، ادوبی افتر افکتس و ادوبی انکور دی‌وی‌دی صادر شوند و بالعکس، از آنها به فتوشاپ وارد شوند. برای مثال، فتوشاپ CS (نسخه ۹) از ساخت منو و دکمه‌هایی برای دی‌وی‌دی حمایت می‌کند (که بعداً در نرم‌افزار ادوبی انکور دی‌وی‌دی مورداستفاده قرار می‌گیرند)”

امیدواریم از آموزش فوق استفاده کافی را برده باشید. از سایر آموزش های فتوشاپ نیز دیدن فرمایید.

نوشت‌یار پیشنهاداتی برای شما داره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.