۱۱ نکته کلیدی برای نوشت یک مقاله خوب

۱۱ نکته کلیدی برای نوشت یک مقاله خوبچگونه مقاله‌نویسی را شروع کنیم؟
اگر شما دانشجو یا علاقه‌مند به پژوهش هستید حتماً می‌دانید که این روزها تنها راه طی کردن مسیر تحصیلات تکمیلی تسلط به مقاله‌نویسی است. ما با استفاده از تجربیات تمام اساتید و پژوهشگران موسسه که رزومه پژوهشی آن‌ها بی‌نظیر است و مقالات بی‌شماری در مجلات معتبر ISI دارند این مطالب را برای شما آماده کرده‌ایم. با نوشت یار همراه باشید.

چطور مقاله‌نویس خوبی شویم

تا می‌توانید مقاله بخوانید: یک جمله قدیمی هست که می‌گوید اگر می‌خواهید موفق باشید فقط کافی است کارهایی که افراد موفق انجام داده‌اند را تکرار کنید. برای اینکه مقاله‌نویسی را شروع کنید باید ابتدا مقالات بسیاری را در حیطه خودتان بخوانید. برای شروع به سایت sid.ir بروید و با جستجوی یک موضوع آسان در رشته خود چند مقاله کامل را دانلود کرده و بخوانید.

۲- یک پژوهش را عیناً تکرار کنید

شما می‌توانید یک مقاله را انتخاب و عیناً آن را انجام دهید. این کار در دنیای علم بسیار مرسوم است چراکه هر پژوهشی باید بارها تکرار شود تا بتوان در مورد آن با قطعیت نظر داد. شما می‌توانید ابزارها و پرسشنامه‌های آن پژوهش را دوباره اجرا کرده و مطابق با آن مقاله، خودتان شروع به نوشتن مقاله کنید.

۳- اصول نگارشی را رعایت کنید

سال‌ها در مدارس و دانشگاه‌ها تحصیل کرده‌ایم اما کمتر کسی از قواعد و اصول نگارشی آگاه است. حتماً قبل از شروع نوشتن یک مقاله حداقل یک کتاب در مورد اصول نگارش متن مطالعه کنید. البته استفاده کردن از مایکروسافت آفیس و نصب افزونه ویراستیار به مقدار زیادی مشکلات نگارشی مقاله شما را به صورت خودکار برطرف می‌کند. اما چه بهتر که خودتان این اصول را آموزش ببینید و آن‌ها را رعایت کنید.

۴- از همایش‌ها شروع کنید

همایش‌ها را می‌توان یک کلاس آموزش مقاله‌نویسی دانست. برخلاف نظر برخی افراد، همایش‌ها به‌دردنخور نیستند. حداقل فایده آن‌ها این است که بسیاری از دانشجویان مقاله‌نویسی را از ارسال مقاله برای همایش شروع می‌کنند. در همین سایت صدها همایش معرفی‌شده است. یکی را انتخاب کنید و یک مقاله هرچند ضعیف را برای آن ارسال نمایید. حداکثر چیزی که از دست خواهید داد این است که مقاله شما رد خواهد شد. همچنین می‌توانید در چند همایش بدون ارائه مقاله شرکت کنید.

۵- هرچه زودتر یک مقاله بد بنویسید

منظور ما این است که نوشتن یک مقاله هرچند که ضعیف و بسیار ابتدایی باشد، از ننوشتن آن بهتر است. حتی می‌توانید همین امروز یک مقاله بنویسید.

۶- از دانشجویان دیگر کمک بخواهید

یک مقاله را با قلم خود بنویسید. از یک دانشجو یا همکلاسی که قبلاً مقاله نوشته است بخواهید مقاله شمارا بخواند و اشکالات آن را به‌صورت کامنت برای شما بنویسد. این کامنت‌ها بهترین و بهترین ابزار برای یادگیری مقاله‌نویسی هستند و شما با استفاده از این روش یک مقاله‌نویس عالی خواهید شد.

۷- یک چارچوب مقاله تهیه کنید

اکثر مقالات ساختار استانداردی دارند. فقط کافی است ساختار یک مقاله را پیدا کنید و مطالبتان را در آن بنویسید. ساختار مقاله علمی را می‌توانید اینجا ببینید.

۸- قبل از شروع نوشتن مقاله اصلی یک مقاله تمرینی بنویسید

یک مقاله علمی جزئیات بسیار زیادی دارد. لازم نیست اولین مقاله شما کامل‌ترین مقاله باشد. اینکه اسامی جداول یا نمودارها چگونه باشد، یک ابزار را چگونه گزارش کنید، در مقدمه به چه پژوهش‌هایی اشاره کنید و مواردی از این دست برای شروع نگارش یک مقاله لازم نیست. کم کم و با نوشتن هر مقاله قدرت قلم شما بهتر خواهد شد.

۹- زیاد حساس نباشید

قرار نیست همه کارهای یک مقاله را به‌تنهایی انجام دهید. لازم نیست حتماً تمام نرم‌افزارهای آماری را بلد باشید تا یک مقاله بنویسید. اگر قرار بود یک نفر به‌تنهایی مقاله بنویسید پس چرا اکثر مقالات چندین اسم دارند؟ حتی بسیاری از پژوهشگران بسیار مطرح هم نرم‌افزارهای آماری را بلد نیستند. بنابراین سعی کنید از دوستانتان کمک بخواهید و اولین مقاله را به‌صورت تیمی بنویسید.

۱۰- کارگاه های مقاله‌نویسی تا حدودی خوب هستند

شرکت در کارگاه‌ها یا دوره‌هایی که آموزش مقاله‌نویسی می‌دهند خوب است اما به یک شرط. اینکه اول مقاله‌نویسی را شروع کنید و اصول اصلی آن را یاد بگیرید و سپس برای تکمیل دانش خود در آن‌ها شرکت کنید. متأسفانه تجربه نشان داده است که این کارگاه‌ها تأثیر زیادی در مقاله‌نویسی ندارند. البته نه به دلیل کیفیت کارگاه، بلکه به دلیل اینکه خیلی‌ها بدون هدف و بدون داشتن تجربه شروع مقاله‌نویسی در آن‌ها شرکت می‌کنند.

۱۱-منظم باشید و از آفیس کمک بگیرید

برای نوشتن مقاله ممکن است از ۱۰۰ ها منابع علمی کمک بگیرید و زیاد شدن آن‌ها باعث آشفتگی شما خواهد شد. سعی کنید در رایانه خود یک پوشه اصلی برای مقاله بسازید و داخل آن پوشه به صورت منظم پوشه‌های دیگری با نام‌های مثل ویرایش‌ها – منابع و … را اضافه کنید و مقاله خود را به شکل منظمی دسته بندی کنید. استفاده از نرم افزار مایکروسافت آفیس به شما کمک می‌کند که سریع‌تر در مقالات خود جست و جو کنید و کار نوشتن مقاله را برای شما آسان‌تر می‌کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.